Napolitano: Nëse Arbën Xhaferi do të kishte qenë amerikan, do të kishte pushtuar botën me diplomaci

  Dje u mbushen nëntë vjet nga vdekja e ish-kryetarit të PDSH-së në Maqedoni, Arbën Xhaferi.

  Arbën Xhaferi mbetet ndër figurat kryesore të historisë së shqiptarëve.

  Sot, KultPlus ju sjell një thënie të cilën ish Presidenti italian, Giorgio Napolitano gjatë kohës sa ishte në pozitën e presidentit, e kishte thënë për Ibrahim Rugovën dhe Arbën Xhaferin.

  “Nëse Ibrahim Rugova dhe Arbën Xhaferi,
  do kishin qenë amerikanë, gjermanë apo francezë,
  ata do ta kishin pushtuar botën me diplomaci,
  por për fat të keq këto dy figura
  i përkasin një popullit shumë të vogël…
  ”, ishte shprehur Napolitano. 

  Lajmi Paraprak

  A do të arrijë kulmin varianti Delta dhe më pas të zhduket?

  Lajmi i rradhës

  I caktohet paraburgimi poetit Gjin Morina për nxitje të urrejtjes fetare

  Lajme tjera

  Çmimi i një diplome

  Kristjan Zoto | Aktivist i Lëvizjes Për Universitetin – Shqipëri Sot jemi dëshmitarë të vdekjes së universiteteve dhe…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë