Çfarë është paraliza e gjumit dhe çfarë e shkakton atë

  Paraliza e gjumit është një fenomen që ndodh në momentin kur ju zë gjumi ose kur sapo zgjoheni.

  Kur kjo gjë ndodh ju jeni të ndërgjegjshëm sepse truri juaj është zgjuar, por trupi jo, muskujt s’kanë marrë ende komandë nga truri që të lëvizin.

  E gjitha ka të bëjë me tri ose katër fazat e gjumit.

  Ju mund të ëndërroni në çdo fazë të gjumit, por ëndrrat e fazës REM duket sikur janë ngjarje të vërteta që po përjetohen në kohë reale.

  Kjo sepse truri është jashtëzakonisht aktiv gjatë gjumit REM, por trupi është krejtësisht i paralizuar.

  Në momentin që truri zgjohet, trupi kërkon disa sekonda deri në 15 minuta që të marrë komandë nga truri që të lëvizë.

  Lajmi Paraprak

  Këto janë 6 ushqimet më të shëndetshme në planet

  Lajmi i rradhës

  Ligji i Shtetësisë me yll evropian mbërriti në Kuvend | Opozita shqiptare kërkon që miratimi të bëhet deri në fund të muajit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë