Këto janë 6 ushqimet më të shëndetshme në planet

  Në vend që të “ngarkojmë” trupin tonë me shtesa dietike dhe vitamina, mjafton të bëjmë disa ndryshime të vogla në dietën tonë të përditshme dhe të përfshijmë ushqime që janë të mira për shëndetin tonë fizik dhe mendor.

  Nuk kemi nevojë të shpenzojmë shumë para ose të shkojmë në dyqane të specializuara për t’i blerë pasi ka disa ushqime të shëndetshme që i gjejmë shumë lehtë në supermarkete dhe dyqane ushqimore.

  Arra
  Arrat janë shumë të pasura me lëndë ushqyese.  Sipas një studimi të fundit, një grusht arra përmbajnë dy herë më shumë antioksidantë se çdo frut tjetwr i thatë.

  Kujdes: arrat dëmtohen nga dielli dhe nëse ekspozohen në ajër ka të ngjarë të jenë të hidhura, pasi vajrat që përmbajnë oksidohen dhe krijojnë këtë shije të hidhur. Nëse dëshironi t’i ruani sipër, vendosini në një enë hermetike dhe vendosini në frigorifer.

  Domate

  Domatet përmban shumë likopen, një antioksidant që ka aftësinë të rritet me gatimin, ndryshe nga shumica e lëndëve ushqyese që reduktohen. Ekzistojnë shumë studime që pretendojnë se konsumimi afatgjatë i domateve shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, disa kancereve dhe mbrojtjen e lëkurës nga ndryshimet me kalimin e kohës.

  Molla

  Të gjithë e kemi dëgjuar fjalën e vjetër duke thënë “një mollë në ditë, mban mjekun larg”. Sidoqoftë, mënyra ideale për ta konsumuar atë për të përfituar nga të gjitha vitaminat e saj është të mos ja hiqni lëkurën atë. E gjithë përmbajtja e saj e fibrave (4.5 g) është në lëkurat e saj, kështu që nëse i heqim ato, ne humbasim shumicën e lëndëve ushqyese të saj. Në të njëjtën kohë, lëvoret e mollës përmbajnë polifenole, të cilat ulin kolesterolin ndërsa promovojnë baktere të mira të zorrëve, duke përmirësuar sistemin tonë të tretjes.

  Tërshëra

  Tërshëra është superushqimi që duhet të vendosni patjetër në dietën tuaj ditore por edhe në atë të fëmijëve tuaj. Përmban dy fibra të rëndësishme të tretshme, B-glukan dhe avenoanthramide, të cilat së bashku ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve kardiovaskulare të shoqëruara me mbipesha, të tilla si sulmi në zemër dhe diabeti i tipit B. Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i përditshëm ose i shpeshtë i tërshërës ul presionin e gjakut si dhe kolesterolin e keq (LDL). Në të njëjtën kohë, tërshëra është mëngjesi ideal pasi krijon një ndjenjë të ngopjes dhe mbush trupin me energji, në mënyrë që të fillojë ditën e tij siç duhet.

  Thjerrëzat

  Thjerrëzat kanë qenë pjesë e dietës njerëzore në të gjithë botën për mijëra vjet. Ato janë një burim me kosto të ulët të proteinave dhe fibrave bimore ndërsa ulin kolesterolin, duke ndihmuar në metabolizmin e yndyrës, duke luftuar inflamacionin dhe duke krijuar një ndjenjë të ngopjes.

  Vaj ulliri

  Vaji i ullirit është perëndia i lëngshëm i dietës mesdhetare. Vaji i ullirit ekstra i virgjër, sipas studimit, shoqërohet me më pak sulme në zemër dhe sëmundje të tjera të lidhura me mbipesha, si dhe me një rrezik më të ulët të kancerit. Hulumtimet tregojnë se fenolët në vajin e ullirit ekstra të virgjër luftojnë gjenet që lidhen me sindromën metabolike.

  Lajmi Paraprak

  Ivanovska: Rreth 20 për qind të parashteresave, të cilat i merr KSHPK-ja, kanë të bëjnë me jurisprudencën

  Lajmi i rradhës

  Çfarë është paraliza e gjumit dhe çfarë e shkakton atë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë