Disa ushqime të pasura me proteina të rekomanduara nga dietologët

  Një dietë e larmishme është çelësi për një trup të shëndetshëm, dhe nutricionistët rekomandojnë veçanërisht që të përfshini ushqime të pasura me proteina në vaktet tuaja ditore, të cilat në të njëjtën kohë përmbajnë pak karbohidrate.

  Ushqimet që bëjnë pjesë në këtë kategori janë bajamet, kosi grek, vezët, si dhe peshqit si toni dhe salmoni.
  Konsumi i karbohidrateve komplekse, të tilla si fibra, është një pjesë e rëndësishme e një diete të shëndetshme.
  Sidoqoftë, konsumimi i sasive të mëdha të karbohidrateve të përpunuara, të thjeshta, të tilla si produkte buke, pije me sheqer dhe drithëra të rafinuar, mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës.

  Prandaj, disa zgjedhin një dietë të ulët në karbohidrate dhe të pasura me proteina, e cila mund të ndihmojë në mbajtjen e një peshe të shëndetshme ose të kontrollojë nivelet e sheqerit në gjak. Ushqimet me shumë proteina dhe karbohidrate mund t’ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme dhe të kontrolloni sheqerin në gjak, por kjo nuk është për të gjithë.
  Marrja e tepërt e proteinave në dietë mund të dëmtojë mëlçinë ose veshkat nëse konsumohet për një kohë të gjatë, dhe dietat ekstreme me karbohidrate të ulëta, siç është dieta Keto, nuk duhet të përdoren pa mbikëqyrjen e një nutricionisti ose profesionist të kujdesit shëndetësor.
  Megjithëse rritja e marrjes së proteinave dhe kufizimi i karbohidrateve mund të jenë pjesë e një diete të shëndetshme, rekomandohet që të hani ushqime të pasura me lëndë ushqyese nga të gjitha grupet ushqimore për të siguruar që jeni duke pirë vitaminat dhe mineralet e nevojshme.
  Në mënyrë tipike, një dietë me pak karbohidrate është gjithçka që mund të konsumoni në mënyrë të moderuar dhe dietologët rekomandojnë ushqimet e mëposhtme:

  Kos i thjeshtë grek me përmbajtje të ulët yndyre

  Kosi i thjeshtë grek është i butë dhe pakëz astringjent ose i thartë. Mund ta hani me fruta dhe arra ose ta përdorni si zëvendësues të kremës së thartë.
  Kosi grek është gjithashtu një bazë e mirë për mbushje, smoothie dhe receta të tjera që kërkojnë qumësht ose krem.

  Bajame

  Bajamet mund të jenë të larta në kalori, por ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të pangopura që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit.
  Spërkatini ato mbi bollgur ose i kombinoni me djathë dhe perime të papërpunuara për një meze të lehtë.

  Fara luledielli

  Ashtu si bajamet, farat e lulediellit janë shumë kalorike dhe të pasura me yndyrna të shëndetshme, gjë që na ndihmon të ndjehemi më ngopur më shpejt.
  Ata gjithashtu shtojnë një strukturë krokante në sallata, kos dhe mund të spërkaten me perime ose fruta si një meze të lehtë.

  Tuna

  Tuna është një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën.
  Mund ta hani me perime të copëtuara, të tilla si domate, qepë dhe speca ose thjesht me pak limon dhe kripë.

  Salmon

  Salmoni në thelb nuk ka karbohidrate dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B12.
  Piqni salmonin në skarë ose në furrë dhe shërbejeni me perime të pjekura për një vakt të bollshëm.
  Përndryshe, ju mund të blini salmon të tymosur në dyqan, të cilin mund ta hani vetë ose ta shtoni në sallata.

  Vezët

  Vezët janë plot lëndë ushqyese. Për mëngjes, derdhni me perime ose gatuajini, dhe mund t’i lini në frigorifer dhe t’i hani më pas.

  Ushqime soje

  Ushqimet e sojës, të tilla si tofu dhe tempeh, janë burime të mira të proteinave – veçanërisht për vegjetarianët.

  Lajmi Paraprak

  Xhambaski: Kur Zaev është në Shkup, harron se Maqedonia është bullgare

  Lajmi i rradhës

  Reeker vjen në Maqedoninë e Veriut – cila është arsyeja vizitës?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë