Është e rrezikshme kur kombinohen diagnozat kronike dhe vapa

  Personat me zemër dhe veshka të sëmura kanë mundësi të shmangin përkeqësimin e shëndetit

  Nëse temperatura e trupit është e ngjashme me temperaturën e ajrit, ajo ftohet nga avullimi, gjë që mund të ndryshojë ritmin e zemrës dhe të shkaktojë dehidratim dhe ngërçe.

  Ja çfarë duhet të bëni…

  Kur dielli përcëllon, trupi fillon të sillet ndryshe. Zemra duhet të punojë më shumë dhe të pompojë gjakun më shpejt në pjesë të tjera të trupit, në mënyrë që temperatura e trupit të mbetet optimale dhe nëse nuk ftohet siç duhet, mund të ndodhë lehtësisht goditje nga nxehtësia.

  Personat që vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe zemrës janë në rrezik të shtuar! Kjo është vetëm një nga arsyet pse këta pacientë duhet të kujdesen më shumë për veten gjatë verës, transmeton Telegrafi.

  Kështu mbrohet zemra

  Nëse temperatura e trupit është e ngjashme me temperaturën e ajrit, ajo ftohet nga avullimi, gjë që mund të ndryshojë ritmin e zemrës dhe të shkaktojë dehidratim dhe ngërçe.

  Ndryshon edhe mpiksja e gjakut, kështu që dehidratimi i shpeshtë çon në trombozë lokale, dhe këmbët enjtën sepse lëngjet mbeten në pjesët e poshtme të trupit.

  Ndryshimet e papritura të temperaturës mund të çojnë në një atak në zemër, sepse enët e gjakut zgjerohen nga nxehtësia, duke ulur presionin e gjakut dhe duke përshpejtuar rrahjet e zemrës, dhe ndryshimet në presion dhe puls mund të çojnë në dobësi dhe humbje të vetëdijes.

  Kjo është arsyeja pse pacientët e zemrës këshillohen të dalin jashtë vetëm në mëngjes dhe në mbrëmje gjatë motit të nxehtë dhe të qëndrojnë në dhoma me ajër të kondicionuar në temperatura ndërmjet 23 dhe 26 gradë gjatë ditës.

  Ju gjithashtu duhet të pini lëngje të mjaftueshme, të hani me moderim dhe të rrisni marrjen e frutave dhe perimeve të stinës.

  Terapia e përshkruar duhet të merret rregullisht dhe rekomandohet që të paktën një herë në verë të vizitohet kardiologu për të ndërruar terapinë nëse është e nevojshme.

  Njerëzit me presion të ulët të gjakut dhe hipertension duhet të matin më shpesh presionin e gjakut gjatë motit të nxehtë. Nëse vlerat janë ulur (nën 100/60 mm/Hg), konsultohuni me një mjek. Sigurohuni që të shkruani vlerat.

  Që veshkat të punojnë siç duhet

  Edhe ata që kanë probleme me veshkat duhet të shmangin nxehtësinë, sepse temperatura e ngritur është një tendosje e madhe për veshkat. Ata që kanë një infeksion akut ose kanë kapërcyer një sëmundje akute ose operacion, gjithashtu nuk duhet të ekspozohen ndaj temperaturave të larta.

  Kujdes i veçantë kërkohet kur merrni diuretikë. Këto barna, në kundërshtim me mendimin popullor, nuk e nxjerrin nga trupi ujin, por kripën (NaCl), dhe duke qenë se nevoja për diuretikë zakonisht zvogëlohet në verë, nevoja më e madhe për to mund të tregojë se sëmundja është përkeqësuar. Kjo është arsyeja pse ata duhet të pinë lëngje shtesë dhe të zëvendësojnë elektrolitet, veçanërisht kur djersiten shumë.

  Kushtojini vëmendje ngjyrës së urinës – duhet të jetë e lehtë, nëse është e errët do të thotë se është më e koncentruar sepse trupi është i dehidratuar.

  Raportoni çdo ndryshim tek mjeku, ai do të dijë më së miri se si të ndryshojë ose rregullojë terapinë tuaj, nëse është e nevojshme!

  Lajmi Paraprak

  Pse foshnja qan pa pushim? Nuk janë as ngërçet, as uria

  Lajmi i rradhës

  Qeveria nuk i përfill kërkesat e personave me nevoja të posaçme

  Lajme tjera

  Pse çaji me mente?

  Vetëkuptohet se nuk ka ilaç që do t’ju bëjë të humbni peshë në mënyrë magjike brenda natës. Megjithatë,…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë