Kruarja e lëkurës | Pse ndodh dhe zgjidhjet natyrale në kushte shtëpie

  Ka raste që kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një acarimi ose sëmundjeje më serioze. Foto: Flickr

  Shkaktarët e kruarjes së lëkurës janë të shumtë.

  Ndonjëherë arsyeja mund të jetë shumë e thjeshtë siç janë rrobat që mbani veshur.

  Ka raste që kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një acarimi ose sëmundjeje më serioze.

  Zgjidhjet për kruarjen e lëkurës nëse nuk bëhet fjalë për diçka serioze, janë të thjeshta.

  Ju mund të zgjidhni të vishni rroba të një materiali më të butë, të përkujdeseni për të dhe të shmangni përtharjen e saj.

  Sipas të dhënave ndonjëherë kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një problemi psikologjik ose depresionit.

  Shkaktarë të mundshëm të kruarjes së lëkurës

  Insektet si mushkonjat ose merimanga

  Ekzema ose edema

  Substancat që gjenden tek produktet kozmetike, pastrimit ose bizhuteritë.

  Medikamentet për tensionin e gjakut, stomakut, dhimbjeve ose kolesterolit

  Dëmtimi i nervave

  Skleroza e shumëfishtë.

  Shkaktarë të tjerë të kruarjes së lëkurës

  Sipas të dhëave në disa raste kur kruarja nuk largohet, mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve serioze siç janë:

  Sëmundjet e veshkave,

  Sëmundjet e mushkërive

  Tiroidja

  Diabeti

  Mungesa e hekurit

  Kura natyrale kundër kruarjes së lëkurës që mund të bëhen në shtëpi

  Soda e bukës

  Mbusheni vaskën me ujë të ngrohtë dhe hidhni në të një filxhan çaji me sodë buke.

  Qëndroni brenda në ujë për gjysëm ore dhe më pas thajeni të gjithë trupin, pa e shpëlarë me ujë.

  Këtë trajtim bëjeni çdo ditë për disa javë që të zgjidhni problemin e kruarjes së lëkurës.

  Pak ujë me sodë mund ta përdorni edhe për të lyer lëkurën në pjesët ku keni kruarje.

  Uji i ftohtë

  Sa herë që keni dëshirë për të kruar lëkurën bëni dush me ujë të ftohtë.

  Kjo është një mënyrë shumë efikase për të shuar nevojën për kruarje të lëkurës.

  Uthulla e mollës

  Mbusheni vaskën me ujë të ngrohtë dhe hidhni në të një filxhan çaji me uthull molle.

  Pas banjës shpëlajeni trupin me ujë të bollshëm dhe të vakët

  Uthullën e mollës mund ta përdorni edhe për të lyer pjesët e lëkurës ku keni kruarje. /Agroweb/

  Lajmi Paraprak

  Ligji për shtetësi | Zaev: Duhet ta shohim nëse është në përputhje me rregullat e BE-së

  Lajmi i rradhës

  Ilaçet që duhet të marrësh patjetër kur shkon me pushime

  Lajme tjera

  Mungesa e vitaminës D

  Vitamina D forcon muskujt, nervat dhe sistemin imunitar. Trupi e përdor këtë vitaminë për të absorbuar minerale si…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë