Mjalti i hikrrës kundër tensionit të lartë të gjakut

  Tensioni i lartë i gjakut është një prej sëmundjeve prej së cilës shqiptarët vuajnë më shumë. Sipas të dhënave zyrtare të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore, tensioni i lartë i lartë i gjakut që futet tek sëmundjet kardiovaskulare bashkë me diabetin janë dy sëmundjet prej të cilave shqiptarët vuajnë më shumë.

  Ushqyerja është një nga faktorët që ndikojnë në shfaqjen dhe rritjen e prevalencës së hipertensionit, sëmundjes që ndryshe njihet si vrasësi i fshehur. Ushqimet që nxisin më shumë rritjen e tensionit të lartë të gjakut janë:

  • Mishi i kuq
  • Të skuqurat,
  • Ushqimet industriale të përpunuara
  • Salcat e paketuara të domates
  • Turshitë e gatshme
  • Alkoli
  • Ëmbëlsirat e paketuara
  • Pijet energjike

  Ushqimet Që Ulin Tensionin e Gjakut
  Sipas studimeve, ushqimet e sugjeruara për uljen e tensionit të gjakut duhet të jenë të pasura me kalium, magnez, kalcium, acide yndyrore dhe antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut dhe përmirësojnë qarkullimin e tij. Bëhet fjalë për:

  • Frutat e pyllit,
  • Drithërat e plota siç është tërshëra
  • Barishtet,
  • Panxhari i kuq,
  • Qumështi i skremuar dhe produkte të tjera të bulmetit me pak yndyrë
  • Çokollata e zezë
  • Selinoja
  • Peshku
  • Brokoli
  • Fasulet e zeza,
  • Lulerradhiqja
  • Mjalti

  Mjalti Dhe Tensioni i Lartë i Gjakut
  Mjalti përmban oligosakaride, një lloj karbohidrati që luan rolin e antioksidantit dhe që ndihmon në uljen e tensionit të lartë të gjakut. Veç oligosakarideve, mjalti është i pasur me vitamina, probiotikë, minerale, amino acide dhe enzima të ndryshme që ulin tensionin e gjakut. Ndër produktet më të rekomanduara të mjaltit kundër tensionit të lartë është ai i hikrrës.

  Ky mjaltë që vjen nga fara e frutit të bimës përmban nivele të larta polifenolësh që e transformojnë atë në një mburojë të mirë kundër kolesterolit të lartë, tensionit të lartë të gjakut, sëmundjeve kardiovaskulare dhe anemisë. Ai ka edhe plot vlera të tjera të rëndësishme. Ky mjaltë ndihmon dhe mbështet sistemin imunitar me antioksidantë, shëron kollën dhe dhimbjet e fytit dhe i bën jashtëzakonisht mirë lëkurës. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  ASH-AAA: Deponitë ilegale në komunat me banorë shqiptarë rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

  Lajmi i rradhës

  Njihuni me ushqimet që duhet të konsumoni dhe të shmangni në verë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë