Frutat e thata nxisin humbjen e peshës

  Konsumi i rregullt i arrave mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë dhe të mbani një peshë të re.

   Një studim i ri i botuar në revistën Nutrients zbuloi se shtimi i një përzierje të arrave të ndryshme – që përfshin arra braziliane dhe shqeme, arra pishe, fistikë, dhe arra makadamia – në programin e menaxhimit të peshës rezultoi në humbje të konsiderueshme të peshës dhe ngopje të ngopjes.

  Çfarë thotë studimi?

  Një grup prej 95 burrash dhe grash që ishin mbipeshë  të moshës 30 deri 68 vjeç, u ndanë në dy grupe.

  Njëri u urdhërua të konsumonte rreth 43 gram arra të përziera, ndërsa tjetrit iu tha që të gërryente në pretzel. 

  Është e rëndësishme të theksohet se të dyja snacks përmbajnë të njëjtën sasi kalorish.

  Secili pjesëmarrës ndoqi një dietë me pak kalori për humbje peshe, që do të thotë se ata ulën marrjen e tyre me rreth 500 kalori në ditë dhe u përqëndruan në ngrënien e më shumë ushqimeve me kalori për rreth tre muaj. 

  Studimi përfundoi me një program të ri 12-javor të mirëmbajtjes së peshës.

  Rezultati?

  Të dy grupet treguan humbje të konsiderueshme të peshës në 12 javët e para, megjithatë, ata që vazhduan të hanin arra në pjesën e mirëmbajtjes së peshës së studimit u tregua se rrisin nivelet e ngopjes. 

  Studiuesit besojnë se kjo është një arsye e madhe pse grupi që hëngri arra gjithashtu tregoi menaxhim më të mirë të peshës në krahasim me grupin që hëngri pretzels.

  Cili është përfundimi?

  Arrat janë shumë të larta në kalori, kështu që 5.5 gram mund të kenë 240 deri në 300 kalori. 

  Ato gjithashtu mund të ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur më gjatë dhe, si rezultat, t’ju ndalojnë ta mbivlerësoni atë me “ushqime të kalorive boshe”, të cilat nuk do t’ju ngopin gjatë ditës.

  Bajamet janë një lloj tjetër popullor i arrave që mund të ndihmojnë në forcimin e ngopjes, dhe pjesërisht, inkurajojnë humbjen e peshës, si dhe ruajnë me sukses peshën. 

  Një studim i fundit zbuloi se rreth 20 për qind e kalorive që rrjedhin nga yndyra e bajameve nuk absorbohen në traktin tretës, që do të thotë se numri i kalorive të renditura në pjesën e pasme të një kutie bajamesh nuk thithet komplet nga trupi juaj.

  Studiuesit nga i njëjti studim zbuluan gjithashtu se pjesëmarrësit nuk shtuan peshë, pavarësisht se konsumuan më shumë yndyrë dhe kalori nga bajamet.

  Kur arrat futen si një ‘meze e lehtë’ në një dietë me pak kalori, ato mund të jenë një mënyrë efektive për të humbur peshë, dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të mbani peshën tuaj me sukses.

  Lajmi Paraprak

  SI TË SHËROHENI NGA SKLEROZA MULTIPLE

  Lajmi i rradhës

  ASH: Komuna e Tetovës i shfrytëzon pronat publike për biznes

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë