Sezona e verës, si të bëni një ilaç kundër mushkonjave në shtëpi me këto përbërës…

  Aktivitetet në natyrë si ecja, kampingje, piknik, ecje në mal dhe shum aktivitete të tjera, janë aktivitetet më aktive këto ditë. Por të gjitha këto aktivitete në natyrë nuk janë edhe aq të lehta sepse mushkonjat janë aty për t’ju bezdisur. Përveç infeksioneve të zakonshme bakteriale dhe virale, sëmundjet e lindura nga mushkonjat janë në rritje. Harrojeni udhëtimet ose kampe, ju mund të kafshoheni dhe infektoheni nga këto krijesa të vogla, por konsiderohen edhe si kërcënuese, në shtëpinë tuaj a po kudo qoftë në tjera ambiente. Kjo kërkon masa të menjëhershme për t’i ndaluar ato menjëherë. Kështu që ju paraqesim disa ilaçe shtëpiake për t’i mbajtur mushkonjat larg.

  Vaj mente dhe vaj kokosi
  Vaji i mentes është një tjetër vaj esencial që funksionon mirë në zmbrapsjen e mushkonjave. Kombinimi i tij me vajin e kokosit rrit potencialin e tij për largimin e mushkonjave dhe në thelb e bën atë vetvehtësin tuaj kundër ilaçeve.

  Vaj limoni eukalipt

  Bëni një përzierje të një pjese të limonit dhe dy pjesëve të vajit bartës si, kokosit ose vaj ulliri. Vendoseni këtë përzierje vaji në zonën e prekur për lehtësim.
  Vaji i eukaliptit të limonit përmban përbërje si citronellal dhe p-metan 3,8-diol. Ndërsa citronellal besohet të tregojë pak rezistencë ndaj mushkonjave, PMD është shumë efektive kundër këtyre krijesave të vogla.

  Vaj peme çaji
  Vaj peme çaji i mbushur me veti anti-bakteriale dhe anti-inflamatore. Karakteristikat e tij antiseptike ndihmojnë në shërimin e plagëve. Aroma e fortë e vajit të pemës së çajit është një faktor tjetër që i mban mushkonjat larg. Sidoqoftë, është mjaft i fortë dhe prandaj duhet të përdoret në kombinim me një vaj bartës të mirë si vaji i kokosit.

  Lajmi Paraprak

  Hiqet karantina për të ardhurit nga Afrika, ja për kë do të vlejë ende

  Lajmi i rradhës

  Kuzhinieri nga Guatemala shfrytëzon lavën e një vullkani për të pjekur picat

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë