Simptomat e tiroides joaktive

  Por zhytjet në hormonet tiroide mund të shkaktojnë gjithashtu luhatje në metabolizmin e trurit, duke çuar në harresë, ankth etj. “Të paktën gjysma e grave me një tiroide të ngadaltë përjetojnë simptoma psikologjike”, tha Richard Shames.

  Lajmi i mirë? Nëse problemet e tiroides kontrollohen mirë, këto simptoma ka të ngjarë të zhduken, thotë Dr. Shames.

  Por, ka katër simptoma që duhet t’i merrni parasysh:

  Depresioni

  Deri në 50 për qind të depresionit shkaktohet nga një problem i padiagnostikuar i tiroides, sipas Shoqatës Amerikane të Tiroides. “Tiroidja juaj ndihmon funksionin e serotoninës, dopaminës dhe epinefrinës”, shpjegon Dr. Shames, “kështu që kur tiroidja juaj ngadalësohet, kështu rritet edhe prodhimi i këtyre kimikateve të trurit të mirë”.

  Dëshirat për sheqer

  “Një tiroide e ngadaltë dëmton metabolizmin e sheqerit në gjak, duke çuar në lodhje – dhe kjo çon shumë njerëz të kërkojnë energji përmes sheqerit”, shpjegon Dr. Shames.

  Ankthi

  Kur tiroidja juaj është nën veprim, trupi juaj mund të kompensojë duke lëshuar adrenalinë të tepërt, e cila shkakton ankth, vëren Dr. Shames.

  Harresa

  Më shumë se 80 përqind e njerëzve me hipotiroidizëm të gradës së ulët kanë funksion të kujtesës të dëmtuar. “Mendoni për trurin tuaj si një kompjuter dhe tiroiden si energji elektrike”, shpjegon Dr. Shames.

  Lajmi Paraprak

  Zgjedhjet lokale në Kosovë, Vetëvendosje ende e pavendosur

  Lajmi i rradhës

  UEFA bllokon shfaqjen e ngjyrave të LGBTIQ+ në Allianz Arena – e quan si kontekst politik

  Lajme tjera

  Kruarja e lëkurës

  Shkaktarët e kruarjes së lëkurës janë të shumtë. Ndonjëherë arsyeja mund të jetë shumë e thjeshtë siç janë…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë