Përfitimet shëndetësore të limonit

  Limoni është i pasur me vitamina dhe antioksidues të ndryshëm dhe konsiderohet si një nga llojet më të shëndetshëm të frutave.

  Megjithëse shumë njerëz përziejnë limonin me ujë dhe shumë sheqer, përsëri nuk është opsioni më i shëndetshëm. Në vend të kësaj, është më mirë të shtrydhni një limon në një gotë me ujë të nxehtë ose të ftohtë dhe ta pini. Përveç kësaj, ju mund të përdorni lëng limoni si një salcë për sallata.

  Limoni mund t’ju ​​ndihmojë të dukeni rinor falë sasisë së madhe të vitaminës C. Një studim i botuar në American Journal of Clinical Nutrition tregon se një konsum i madh i kësaj vitamine shoqërohet me lëkurë më pak të thatë dhe më pak rrudha.

  Presioni i lartë i gjakut shoqërohet me zhvillimin e një numri sëmundjesh, duke përfshirë dështimin e veshkave dhe sulmin në zemër. Limoni mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre kushteve, shkruan Eat This Not That. Njerëzit që konsumonin të paktën gjysmë limoni në ditë dhe ecnin 7.000 hapa në ditë kishin presion arterial dukshëm më të mirë, sipas një studimi të botuar në Journal of Nutrition and Metabolism.

  Sigurisht, nuk duhet të mbështeteni vetëm te limoni nëse keni presion të lartë të gjakut, por mund t’ju ​​ndihmojë pjesërisht. Nëse mbingopeni shpesh, limoni mund t’ju ​​ndihmojë sepse përmban pektinë, e cila gjendet në lëkurën dhe tulin e agrumeve dhe që ju ndihmon të ndiheni të ngopur më gjatë.

  Limoni është i pasur me polifenole që përmbajnë antioksidues. Një studim i botuar në Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition zbuloi se minjtë që hanin ushqime me shumë yndyrë dhe polifenolët që gjenden në limon grumbulluan më pak yndyrë.

  Gjithashtu është vërejtur përmirësim i niveleve të sheqerit në gjak, leptinës dhe insulinës. Vitamina C ka veti antioksiduese që lehtësojnë inflamacionin, sipas një studimi të botuar në Indian Journal of Clinical Biochemistry. Vitamina C është thelbësore në luftën kundër inflamacionit dhe në mbrojtjen e qelizave imune.

  Limoni mund t’ju ​​ndihmojë të shëroheni nga një ftohje më shpejt dhe të forconi sistemin tuaj imunitar. Përveç kësaj, vitamina C ndihmon në kushtet e shoqëruara me probleme të frymëmarrjes. Uji ndihmon në humbjen e peshës, përshpejton metabolizmin dhe siguron më shumë energji. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) këshillojnë të shtoni limon në ujë.

  Nëse keni pasur një gur në veshkë, e dini se çfarë dhimbje sjell me vete. Por nëse limoni është pjesë e dietës suaj të rregullt, nuk keni pse të shqetësoheni. Limoni ka një sasi të lartë citrate, e cila është provuar se parandalon shfaqjen e gurëve në veshka. Limoni është plot me përbërës që luftojnë kolesterolin, duke përfshirë vitaminën C, e cila është provuar se ul nivelet e kolesterolit të keq, sipas një studimi të botuar në Journal of Chiropractic Medicine. Përveç kësaj, limoni përmban flavonoide që ulin nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve.

  Lajmi Paraprak

  Pse nuk ekziston qoftë një ilaç i vetëm për ta shëruar kancerin?

  Lajmi i rradhës

  Moti i nxehtë, temperatura deri në 40 gradë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë