Pirja e tepruar e kafesë rrit rrezikun për shfaqje të demencës

  Kafeja mund të jetë e përsosur për të nisur mëngjesin me të mirëpo studimet e reja tregojnë se të tepruarit me këtë pije mund të komprometojë shëndetin e trurit me kalimin e kohës.

  Hulumtuesit në Australi kanë gjetur se konsumimi në nivel të lartë i kafesë është i lidhur me volum më të vogël të trurit dhe me rritje të demencës për 53%.

  Ekspertët nuk kanë ofruar sqarime me këtë lidhshmëri ndërmjet kafesë dhe problemeve me tru. Ky studim ka ardhur pak kohë pasi studimet e mëparshme kishin gjetur se pirja e kafesë në mënyrë të moderuar në të vërtetë mund të shmangë demencën.

  Mirëpo, sipas studimit më të ri, pirja e kafesë ka dobi shëndetësore në aspekte të tjera, nëse nuk teprohet në konsumim.

  Sipas studimit, për të shmangur problemet me tru, konkretisht demencën, preferohet që të mos konsumohen më shumë se gjashtë filxhanë kafe në ditë.

  Lajmi Paraprak

  Çfarë shkoi keq në Gjermani?

  Lajmi i rradhës

  Asyet që fshihen pas lodhjes dhe depresionit gjatë verës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë