Shkaqet më të mëdha për një gjum të shqetësuar

  Janë zbuluar shkaqet më të mëdha të një gjumi të shqetësuar gjatë natës – duke përfshirë ndjenjën e stresit, shqetësimin për financat dhe të mos kesh kurrë temperaturën e duhur.

  Një studim me dy mijë të rritur zbuloi se 38 për qind vuajnë nga gjumi i dobët për shkak të një dysheku të pakëndshëm, ndërsa 36 për qind kanë vështirësi për shkak të gërhitjes së partnerit të tyre.

  Një gjumë i suksesshëm gjithashtu prishet shpesh nga zhurma e trafikut, drita që vjen nga dritarja dhe zakone të tilla si konsumimi i pijeve me kafeinë.

  Dhe telefonat celularë kanë një ndikim të madh, me lëvizjen nëpër mediat sociale (14 për qind), luajtjen e lojërave (12 për qind) dhe leximin (13 për qind) në pajisjet e tyre para gjumit gjithashtu çojnë në një natë të keqe.

  Si rezultat, një i rritur mesatar mendon se ata kanë nevojë për katër orë gjumë shtesë çdo natë për të kompensuar mungesën e pushimit të qetë, sipas hulumtimit të porositur nga shitësi i mobiljeve DF .

  Dr. David Lee, drejtor klinik në Sleep Unlimited dhe autor i “Teaching the World to Sleep”, tha: “Ne kemi parë ndryshime të mëdha në rutinat e njerëzve si rezultat i pandemisë, kështu që nuk është çudi që shumë njerëz po luftojnë për të ruajtur ose vendosni një rutinë të mirë para gjumit. Ata që flenë keq duhet të rëndojnë dhomën e gjumit duke e vendosur dhomën e gjumit si thjesht për gjumë. Vishuni në një dhomë tjetër, lexoni në një dhomë tjetër, përdorni pajisje elektrike në një dhomë tjetër. Më pas, me kalimin e kohës, do të filloni ta lidhni shtratin në dhomën e gjumit me asgjë tjetër përveç gjumit”.

  Një zëdhënës i DFS tha: “Ka mënyra për të bërë një gjumë të mirë gjatë natës, por duket se njerëzit janë jashtë praktikës me një numër zakonesh që pengojnë gjatë ditës. Nuk është për t’u habitur që të kesh një dyshek apo jastëk me cilësi të dobët është një faktor që kontribuon në një model të pakëndshëm gjumi, si dhe faktorë emocionalë dhe fizikë brenda dhe rreth shtëpisë. Pra, është e rëndësishme të siguroheni që të keni një shtrat vërtet të rehatshëm dhe të shtrëngoni rutinën tuaj aty ku është e nevojshme”.

  Studimi zbuloi gjithashtu se më shumë se një e katërta e të rriturve (28 për qind) janë gjithashtu të pakënaqur me numrin e orëve të gjumit që bëjnë.

  Ndërsa 18 për qind pranuan se rutina e tyre e gjumit është përkeqësuar që nga pandemia. Më shumë se gjysma e tyre (53 për qind) e vlerësuan këtë me ndjenjën e shqetësimit dhe ankthit për çështjet e përditshme dhe 20 për qind e patën të vështirë të shkëputeshin nga leximi i njoftimeve të lajmeve në telefonin e tyre. 

  Lajmi Paraprak

  Skuadrat nga top pesë ligat europiane me serinë më të gjatë pa humbje, Barcelona prinë

  Lajmi i rradhës

  Retë e çuditshme mbi Alaskë nxitin debat dhe një sërë teorish konspirative (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë