Si ta dalloni aneminë e shkaktuar nga mungesa e hekurit

  Anemia si pasojë e mungesës së hekurit në organizëm manifestohet me një sërë simptomash.

  Ndjesia e lodhjes pas gjumit, e të ftohtit të vazhdueshëm, ethet dhe plogështia janë disa prej tyre, sipas të dhënave të AgroWeb.org.

  Njeriu mund të ketë mungesë hekuri në organizëm për shkaqe nga më të ndryshmet, ku përfshihet ushqyerja e keqe, sëmundjet kronike, mosha dhe gjinia.

  Trupi e përdor hekurin për të prodhuar hemoglobinë.

  Hemoglobina transferon oksigjenin në të gjithë trupin.

  Mungesa e hekurit nënkupton më pak oksigjen në organizëm dhe fillimin e anemisë.

  Njerëzit më të rrezikuar nga anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit

  Gratë

  Gratë janë më të rrezikuara nga mungesa e hekurit për shkak edhe të ciklit të tyre menstrual.

  Gratë shtatzënë nga ana tjetër kanë nevojë edhe për suplementë të hekurit.

  Të moshuarit

  Me kalimin e moshës, oreksi është gjithnjë në rënie.

  Vaktet pakësohen dhe sasia e hekurit e marrë nga ushqimit gjithashtu.

  Njerëzit që marrin medikamente

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, përdorimi i medikamenteve të ndryshme shteron sasitë e hekurit në organizëm.

  Ilaçet për hollimin e gjakut siç është aspirina, e të tjera si këto kanë efekt negativ sa i përket sasive të hekurit.

  Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike

  Sëmundjet që shkaktojnë humbje të gjakut siç janë ulçera apo tumori i zorrës së trashë, janë shpesh shkaqe të fshehura të mungesës së hekurit.

  Diagnostikimi i Anemisë

  Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të zbulohet falë analizave të gjakut.

  Megjithatë, janë simptomat që vërehen nga vetë pacientët që tregojnë më shumë për sëmundjen.

  Siç e përmendëm, lodhja edhe pas gjumit, të ftohtit të vazhdueshëm, zverdhja e duarve dhe këmbëve, ethet dhe plogështia janë disa prej tyre.

  Si Trajtohet Mungesa E Hekurit Në Organizëm

  Trajtimi i anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit nis me përmirësimin e regjimit ushqimor.

  Burime Të Mira Ushqimore Të Hekurit

  Burime të mira ushqimore të hekurit janë:

  • Spinaqi,
  • Agrumet,
  • Boronicat,
  • Gocat e detit,
  • Gjalpi i kikirikut,
  • Farat e kungullit,
  • Fasulet dhe thjerëzat,
  • Frutat e thata.

  Sa i përket suplementëve, ato mund të merren vetëm nëpërmjet mjekut.

  AgroWeb.org ju këshillon që ushqimet e mësipërme t’i shoqëroni me ushqime me vitaminë C, si agrume, speca, luleshtrydhe etj/AgroWeb/

  * Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

  Burimi: U.S. National Library of Medicine

  Lajmi Paraprak

  Alternativa – Grubit: Po e dëshmoni se jeni hipokrit dhe shqiptar i përshtatshëm për partitë maqedonase

  Lajmi i rradhës

  Çfarë mund të konsumoni kur vuani nga ulçera peptike

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë