Ushqimet e preferuara për ta mbajtur nën kontroll diabetin

  Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë shumë e vështirë. Prandaj çdo frut apo perime që konsumohet duhet të jetë i duhuri.

  Peshku

  Peshku është një nga produktet më të shëndetshme. Salmoni, sardelet, açuget janë burimi më i mirë për yndyrat omega 3 dhe acidet DHA dhe EPA që ndihmojnë zemrën.

  Për të gjithë personat që vuajnë nga diabeti duhet t’i konsumojnë pasi ata janë të predispozuar që të preken nga sëmundjet e zemrës.

  Këto acide mbrojnë qelizat dhe reduktojnë inflamacionin duke përmirësuar qarkullimin e gjakut.

  Të gjelbrat

  Perime si spinaqi, lëpjetat, sallata janë plot me vlera por me pak kalori.

  Duke qenë se treten shpejt nga organizmi nuk e rrisin nivelin e sheqerit në gjak.

  Gjithashtu këto produkte janë të pasura me vitaminën C, që luan rol të rëndësishëm në eliminimin e inflamacionit dhe tensionit të lartë.

  Kanella

  Kanella është e pasur me antioksidantë, të cilat mbrojnë shëndetin e syve.

  Studime të shumta mjekësore kanë vërtetuar se kanella mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës.

  Një tjetër studim vuri re se kanella arrin të ulë dhe kolesterolin dhe nivelet e triglicerideve.

  Vezët

  Vezët janë vërtet një paketë me vlera shëndetësore. Përveç se të mbajnë më gjatë të ngopur, nëse konsumohen rregullisht ato ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

  Vezët gjithashtu përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ndihmojnë prodhimin e kolesterolit të mirë.

  Kosi

  Kosi është një nga produktet e bulmetit më të mirët për personat me diabet.

  Të dhëna kanë treguar se konsumimi i kosit ekuilibron sheqernat në gjak dhe parandalon sëmundjet e zemrës përmes probiotikëve që përmban.

  Tek personat me diabetin e tipit 2, kosi ndihmon në rënien në peshë dhe ndihmon në systemin tretës.

  Arroret

  Arroret janë të shijshëm dhe të pasur me vlera për organizmin.

  Të gjithë llojet e arroreve përmbajnë fibra të cilat treten shumë lehtë nga sistemi ynë.

  Konsumimi rutinor i tyre arrin të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit dhe në uljen e sheqerit në gjak.

  Brokoli

  Brokoli tanimë është i famshëm për vlerat e tij.

  Studime kanë pohuar se brokoli ndihmon në uljen e insulinës në gjak dhe mbrojnë qelizat nga radikalet e lira që prodhohen gjatë proceseve të metabolizmit.

  Vaji i ullirit

  Vaji i ullirit ndryshe mund të quhet si balsami i zemrës.

  Ai përmban acide yndyrore të cilat ndihmojnë në prodhimin e substancës HDL, që është parë të jetë në shifra jo të shëndetshme tek personat me diabetin e tipit 2.

  Gjithashtu vaji i ullirit ndihmon në ekuilibrimin e tensionit të gjakut dhe qarkullimit të tij për një zemër më të shëndetshme.

  Lajmi Paraprak

  Ishulli norvegjez pa kufizime kohore ku dielli nuk perëndon për 70 ditë

  Lajmi i rradhës

  A po e përgatit Putini popullin rus për humbje në Ukrainë?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë