Ushqimet më të mira për të mbajtur tensionin nën kontroll

  Panxhari dhe gjethet e tij janë shumë të pasur me kalium, një mineral  i dobishëm për zemrën.

  Një nga këshillat më të vyera që mund të japë një mjek kundër uljes së tensionit është zbatimi i një regjimi më të shëndetshëm ushqimor.

  Ky i fundit përbëhet nga fruta dhe perime, drithëra të plota, peshk, shpendë, legume, arrorë dhe produkte bulmeti me pak yndyrë.

  Barishtet

  Sipas të dhënave konsumi i kripës rrit etjen dhe bashkë me të edhe tensionin e gjakut.

  Hani më shumë barishte si spinaq, brokoli apo lakra për të marrë më shumë kalium.

  Ky mineral largon kripën e tepërt nga organizmi dhe qetëson enët e gjakut.

  Frutat E Pyllit

  Frutat e pyllit janë të pasura me përbërës natyralë që lehtësojnë punën e enëve të gjakut.

  Këto përbërës i zgjerojnë ato dhe qarkullimi i gjakut është më i lehtë.

  Kosi

  Kosi me pak yndyrë ofron shumë kalçium për organizmin.

  Ai qetëson enët e gjakut dhe i qetëson ato kur nevojitet.

  Peshku

  Salmoni, sardelet dhe skumbria janë të pasura me acide yndyrore omega-3.

  Këto acide përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe ulin tensionin e gjakut.

  Farat

  Farat e linit, të kungullit apo lulediellit mund të përfshihen në sallata, kos apo tërshërë.

  Ato janë shumë të mira për tensionin e gjakut sepse përmbajnë magnez.

  Tërshëra

  Ky drith është i pasur me fibër që mban tensionin e gjakut nën kontroll.

  Për më tepër, tërshëra rekomandohet edhe kundër mbipeshës.

  Panxhari

  Pirja e dy gotave me lëng panxhari dhe molle e ul tensionin sistolik të gjakut në pak orë.

  Panxhari dhe gjethet e tij janë shumë të pasur me kalium, një mineral  i dobishëm për zemrën.

  Hudhra

  Përbërësit natyralë të hudhrës zgjerojnë enët e gjakut dhe e ndihmojnë zemrën të kryejë detyrën e saj.

  Hudhra është shumë e mirë për uljen e tensionit të gjakut.

  Fistikët

  Këto arrorë janë plot me yndyrna të shëndetshme që i bëjnë mirë zemrës.

  Fistikët janë shumë efikasë në uljen e tensionit të gjakut.

  Shega

  Lëngu  i shegës është i pasur me fibër dhe shumë minerale që mbajnë nën fre tensionin e gjakut.

  Ky frut i bën shumë mirë zemrës por edhe sistemit tretës.

  Vaji I Ullirit

  Ky vaj është plot e për plot me antioksidantë që ruajnë elasticitetin e enëve të gjakut.

  Përdorimi i përditshëm i vajit të ullirit është një zgjedhje e mençur në dobi të shëndetit.

  Legumet

  Qiqrat, thjerëzat, fasulet ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut.

  Për më tepër, ato janë të pasura me fibër dhe shmangin sëmundjet koronare.

  Çokollata E Zezë

  Çokollata e zezë përmban antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut.

  Në këtë mënyrë ato ulin tensionin e gjakut.

  Masa shtesë kundër tensionit të gjakut

  Përpos regjimit të shëndetshëm, njeriu duhet të humbasë në peshë, të kryejë aktivitet fizik dhe të marrë medikamentet që rekomandohen nga mjeku.

  Lajmi Paraprak

  Në pandemi rriten investimet e huaja

  Lajmi i rradhës

  Frutat e ëmbla | A duhen shmangur nga diabetikët dhe cila është sasia e duhur

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë