YouTube po bllokon aktivistët dhe përmbajtjet kundër vaksinave

  YouTube po heq disa video me aktivistë në San Francisko të profilit të lartë kundër vaksinave, përfshirë Joseph Mercola dhe Robert F. Kennedy Jr. Ekspertët thonë se këta janë pjesërisht përgjegjës për të ndihmuar në mbjelljen e skepticizmit që ka kontribuar në ngadalësimin e normave të vaksinimit në të gjithë vendin, shkruan Washington Post.

  Si pjesë e një grupi të ri të politikave që synojnë zvogëlimin e përmbajtjes anti-vaksinë në faqen në pronësi të Google, YouTube do të ndalojë çdo video që pretendon se vaksinat e përdorura zakonisht të miratuara nga autoritetet shëndetësore janë joefektive ose të rrezikshme. Youtube më parë bllokoi videot që bënin pretendime në lidhje me vaksinat e koronavirusit, por jo për vaksinat e tjera si ato të fruthit ose gripit të dhenve.

  Studiuesit e dezinformatave kanë vite që thonë se popullariteti i përmbajtjes kundër vaksinave në YouTube po kontribuonte në rritjen e skepticizmit ndaj vaksinave shpëtuese në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën.

  Në korrik, Presidenti Biden tha se kompanitë e mediave sociale ishin pjesërisht përgjegjëse për përhapjen e dezinformatave në lidhje me vaksinat dhe duhet të bëjnë më shumë për të adresuar çështjen.

  Ky artikull është përgatitur në kuadër të Projektit për përballim të shpejtë të dezinformatave rreth vaksinimit, të zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Ky artikull fillimisht është botuar në Vërtetmatës, ndërsa është mundësuar me mbështetjen e Fondit Ballkanik për Demokraci, projekt i Fondit Marshall Gjerman të SHBA-ve (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorfozis, FBD-së ose bashkëpunëtorëve të tyre.

  Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari.

  Lajmi Paraprak

  Trenat më të shpejtë në botë për vitin 2022

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë