Trenat më të shpejtë në botë për vitin 2022

  Në një kohë që bota po përballet me ndryshimet klimatike, udhëtarët po përpiqen gjithnjë e më shumë të gjejnë mënyra më ekologjike për të lëvizur. Megjithatë, derisa këto alternativa të bëhen reale, transporti hekurudhor i shpejtë po shihet si zgjidhja më efektive, por edhe më e preferuar e udhëtarëve.

  Që nga vitet 1980, qindra miliarda dollarë janë investuar për hekurudhat dhe trenat me shpejtësi të lartë. Në dekadën e fundit, Kina është bërë lideri i padiskutueshëm botëror, duke ndërtuar një rrjet hekurudhor prej 38 000 kilometrash që arrin pothuajse në çdo cep të vendit. Spanja, Gjermania, Italia, Belgjika dhe Anglia, po zgjerojnë sakaq edhe më shumë rrjetin e tyre. Në vitin 2018, Afrika realizoi hekurudhën e saj të parë me shpejtësi të lartë, me hapjen e linjës Al Boraq – Marok.

  CNN Travel, rendit në fotogalerinë e mëposhtme, vendet ku mund të udhëtoni me trenat më të shpejtë në botë, në vitin 2022.

  Lajmi Paraprak

  Arrestimi i Lefter Kokës | Lubonja: Skenar i përgatitur, Rama mund të jetë në regji me amerikanët!

  Lajmi i rradhës

  YouTube po bllokon aktivistët dhe përmbajtjet kundër vaksinave

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë