FIFA po e ndryshon rregullin e pozicionit jashtë loje

  FIFA thuhet se është vendosur të provojë një rregull të ri jashtë loje pasi sistemi gjysmë automatik që ata prezantuan u konsiderua “shumë i saktë”.

  Sistemi, i cili përdor 10 kamera për të gjurmuar 29 pikat e trupit të secilit lojtar, u soll nga organi drejtues për Kupën e Botës.

  Teknologjia gjysmë automatike jashtë loje ishte menduar fillimisht të vihej në përdorim për ndeshjen hapëse të turneut në Katar.

  Megjithatë, tani duket se saktësia e pozicioneve jashtë loje gjysmë automatike po kufizonte lojën sulmuese.

  Dhe tani ata po mendojnë të ndryshojnë rregullin, kështu që nëse ndonjë pjesë e trupit me të cilën mund të shënoni është në nivel me mbrojtësin, nuk jeni jashtë loje.

  Së pari do të duhet të bëhet një provë përpara se të ndodhë ndonjë ndryshim, me Gianluca Di Marzion që raporton se ndeshjet italiane U18 mund të përdoren për ta provuar atë.

  Ende nuk është bërë asnjë njoftim zyrtar nga FIFA në lidhje me ndryshimin ose gjykimin e mundshëm të rregullit.

  Lajmi Paraprak

  Mexhiti: Rezultatet e BDI-së do të shihen në zgjedhjet e ardhshme parlamentare

  Lajmi i rradhës

  Çfarë zbulon pëlcitja e buzëve?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë