Lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola në turnet e mëdha

  Xherdan Shaqiri realizoi një gol spektakolar ndaj Skocisë, duke quar në 10 numrin e golave të tij në turnetë e mëdha.

  Ylli kosovarë ka shënuar tanimë pesë gola në Kampionatet Botërore dhe pesë të tjerë në Kampionatet evropiane nga gjashtë pjesëmarrje që ka.

  Shaqiri u bë lojtari i parë që shënon në gjashtë turneut e fundit radhazi, pasi para tij nuk e kanë bërë askush.

  Megjithatë Transfermarkt tani ka bërë një listë me futbollistët që kanë marrë më së shumti pjesë në turnet e mëdha dhe golat e tyre të shënuar.

  Dy emrat e parë sigurisht që nuk janë befasi, pasi janë dy emra që kanë shkruar historinë e futbollit duke fituar gjithçka si Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

  Aktualisht i pari është Cristiano Ronaldo , i cili ka shënuar në mënyrë të jashtëzakonshme në 10 turne të ndryshëm duke filluar me Euro 2004. Nëse ai shënoi për Portugalinë këtë verë në Euro 2024, ai do të shkojë në 11. Në total ai ka 22 gola në turnetë e mëdha ndërkombëtare.

  Në pozitën e dytë është  Lionel Messi i cili ka shënuar në nëntë turne të ndara, duke filluar me golin e tij në Kupën e Botës 2006. Nëse magjistari argjentinas shënon në Kupën e Amerikës të kësaj vere, ai do të kalojë në 10 turne të shënuar. Ai ka 26 gola në turnetë e mëdha me kombin e tij.

  Në vendin e tretë është legjenda e Ganës, Asamaoh Gyan , i cili ka shënuar në tetë turne të ndara me ganezët, duke shënuar 14 gola.

  Në pozitën e katërt është shpërthimi nga e kaluara në Zizinho i Brazilit,  i cili shënoi në shtatë turne me 19 gola.

  Pastaj është një tjetër lojtar i Ganës si Andre Ayew i cili gjithashtu shënoi në shtatë turne, duke realizuar 13 gola.

  Duke plotësuar treshen në shtatë turne të shënuara, por që vjen në vendin e gjashtë është  Angel Di María , i cili ka shënuar në shtatë turne të veçanta për Argjentinën, por ka shënuar vetëm tetë gola në total.

  Janë rreth 13 lojtarë që kanë shënuar në gjashtë turne të ndara. Megjithatë, kur i renditim lojtarët në nivel sipas numrit të golave ​​të shënuar në ato turne, e vendosim  Gabriel Batistuta të Argjentinës (23 gola) në vendin e shtatë, heroin e Kamerunit  Samuel Eto’o (21 gola) në të tetin, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Kupës së Botës.  Miroslav Klose (19 gola) në vendin e nëntë dhe një tjetër gjerman në Jurgen Klinsmann plotëson top 10-shen me 16 gola.

  Ndërkohë ylli i madh i Kosovës dhe Zvicrës, Xherdan Shaqiri ndodhet në vendin e 16-të me 10 gola nga gjashtë turne pjesëmarrës.

  Lajmi Paraprak

  Sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

  Lajmi i rradhës

  Studim: rreth 2000 fëmijë vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë