Vinicius Jr po punon për një largim potencial nga Real Madridi pas abuzimeve të shumta raciste

  Përfaqësuesit e Vinicius Junior thuhet se po shqyrtojnë se si ylli brazilian mund të largohet nga Real Madridi pasi pësoi abuzim racor gjatë ndeshjes së fundit në La Liga kundër Valencias.

  Burime pranë 22-vjeçarit thanë për ESPN Brasil se mundësia e largimit nga klubi mbretëror është sugjeruar nga kampi i lojtarit.

  Raporti thotë se “të gjithë ata që punojnë me lojtarin janë shumë të pakëndshëm me qëndrimin e Real Madridit” pas abuzimit racor që sulmuesi mori nga tifozët e futbollit këtë fundjavë.

  Pas skenave shkatërruese që ndodhën në stadiumin Mestalla të dielën më 21 maj, Vinicius Jr u shfaq në rrjetet sociale për të lëshuar një deklaratë të fuqishme .

  Ai tha se abuzimi që pësoi këtë fundjavë “nuk ishte hera e parë, as e dyta apo e treta”.

  “Racizmi është normal në La Liga. Konkurrenca e mendon normale, ashtu si federata dhe kundërshtarët e inkurajojnë.

  “Kampionati që dikur i përkiste Ronaldinhos, Ronaldos, Cristiano [Ronaldo] dhe [Lionel] Messit, sot i përket racistëve”, ka thënë Vinicius Jr.

  Pavarësisht se përfaqësuesit e sulmuesit duket se synojnë një largim të hershëm nga La Liga, kontrata e Vinicius teknikisht nuk skadon deri në fund të sezonit 2023/24.

  Në fillim të këtij viti, u raportua se ylli brazilian do të nënshkruante një zgjatje të mundshme. Megjithatë, pas ngjarjeve të kësaj fundjave, nuk dihet nëse është ende kështu. 

  Lajmi Paraprak

  Çfarë mund të bëni nëse dieta nuk funksionon?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë