Frutat më të mira për të rënë në peshë | Vlerat e tyre për organizmin

  Frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë.

  Studimet kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë.

  Flavonoidet janë substancat speciale që u japin këtyre frutave ngjyrën e kuqe apo vjollcë.

  Në këtë mënyrë, këto fruta duhen konsumuar çdo ditë për të arritur një peshë të mirë trupore.

  Vishnjet

  Këto fruta i bëjnë mirë zemrës por edhe ndihmojnë për rënien në peshë.

  Të dhënat konfirmojnë se njerëzit që hanë shumë vishnje në një periudhë prej 3 muajsh gëzojnë 9 përqind më pak masë dhjamore se ata që nuk i konsumojnë këto fruta

  Frutat e pyllit

  Boronicat, qershitë, manaferrat e fruta të tjera përmbajnë polifenolë të cilët ndalojnë formimin e masës dhjamore.

  3 racione ditore me këto fruta ndalojnë formimin e qelizave dhjamore me 73 përqind.

  Mollët E Kuqe

  Molla e kuqe përmban shumë fibër dhe antioksidantë.

  Studimet kanë treguar se konsumi i fibrës së mollës ul ndjeshëm masën dhjamore në trup.

  Shalqini

  Konsumi i shalqinit përmirëson profilin e lipideve dhe ngadalëson akumulimin e dhjamit.

  Pavarësisht sheqerit, shalqini ofron shumë vlera shëndetësore.

  Pjeshkët, Kumbullat dhe Nektarinat

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org kumbullat, pjeshkët dhe nektarinat parandalojnë sindromën metabolike e cila shpaloset me një masë të madhe dhjamore në zonën e belit.

  Këto fruta me bërthamë përmbajnë substanca të fuqishme që pengojnë aktivizimin e geneve të yndyrës.

  Për më tepër, ato përmbajnë sasinë më të pakët të sheqerit.

  Këto fruta gjenden në treg rregullisht dhe mundësojnë ndjekjen e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

  Nëpërmjet këtyre frutave të shëndetshme dhe konsumit të rregullt ditor, njeriu mund të parandalojë akumulimin e masave dhjamore të cilat më pas i çelin rrugën sëmundjeve më të rrezikshme si obeziteti dhe diabeti.

  Lajmi Paraprak

  Ujë me limon | Mësoni pse duhet ta përdorni për tretjen

  Lajmi i rradhës

  Raporti i 2020 | Më shumë makina elektrike më pak C02 në Europë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë