Mësoni disa nga arsyet pse djersitni më shumë pas të 40-tave

  Djersitja zakonisht shoqërohet me një stërvitje të mirë. Por nëse jeni 40 vjeç ose më i vjetër dhe vëreni çarçafët tuaj të zhytur kur zgjoheni, ose pëllëmbët tuaja janë gjithmonë të djersitura, mund të keni një gjendje themelore mjekësore.

  “Ekziston një listë shumë e gjatë e barnave që mund të shkaktojnë djersitje”, thotë Streicher. Medikamentet kundër dhimbjes, ilaçet për presionin e zemrës dhe të gjakut dhe ilaqet kundër depresionit janë ndër recetat që e konsiderojnë djersitjen si një efekt anësor – dhe gratë mbi 40 vjeç shpesh përshkruhen këto. Sipas Qendrës Kombëtare të Statistikave të Shëndetit, 23% e grave në të 40-at dhe 50-at e tyre përdorin ilaqet kundër depresionit, një përqindje më e lartë se çdo grupmoshë tjetër e burrave dhe grave. Dhe 22% e të gjithë njerëzve që marrin ilaqet kundër depresionit djersiten tepër për shkak të ilaçeve të tyre, thotë Shoqata Ndërkombëtare e Hyperhidrosis.

  Sheqeri i ulët në gjak është një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes, thotë Hratch Karanoukian, MD, i cili është i specializuar në hiperhidrozë, ose djersitje të tepërt. Jo të gjitha rastet e sheqerit në gjak të ulët do të thotë që ju keni diabet, por ju jeni në rrezik shtesë për gjendjen deri në arritjen e mesit të të 40-ave. Nëse nuk jeni duke ushtruar mjaftueshëm dhe mbani shumë peshë në mes, ka një shans edhe më të madh që të bëheni rezistent ndaj insulinës dhe të zhvilloni diabetin e tipit 2 – për të mos thënë mbipeshë mund t’ju bëjë të djersiteni më rëndë.

  Hipertiroidizmi (ose një tiroide tepër aktive) përshpejton metabolizmin tuaj dhe mund të shkaktojë humbje peshe, rrahje të çrregullta të zemrës dhe djersitje të tepruar.

  “Infeksionet mund të mos jenë të dukshme”, thotë Streicher. “Dikush mund të ketë tuberkuloz dhe nuk është në dijeni për atë, dhe kështu manifestohet: në djersitje.” Megjithëse gjithashtu i rrallë, osteomieliti, një infeksion i kockave që mund të ndikojë në rruaza ose legen në të rriturit, gjithashtu mund të shkaktojë djersitje të tepruar, sipas Klinikës Cleveland.

  Çrregullimet e gjumit gjithashtu mund të shkaktojnë që të zgjoheni me çarçafë të lagur. Djersitja e madhe është një shenjë e zakonshme e apnesë së gjumit, e cila shkakton bllokimin e rrugëve të frymëmarrjes kur flini, ose në raste të rënda, madje edhe keni frymëmarrje të rënduar.

  Lajmi Paraprak

  Vdes fotografi Jeton Aliji Krupa | E kujtojnë miqtë, politikanët dhe fotografët (Foto)

  Lajmi i rradhës

  Përgjegjësi penale për pronarët që nuk ua dhanë pagat punëtorëve

  Lajme tjera

  Osteoartriti i gjurit

  Osteoartiti është një nga format më të përhapura të artritit tek të rriturit. Njihet si sëmundje reumatizmale e…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë