Këshilla për shëndetin oral

  Kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj të dhëmbëve, ju me siguri po merrni parasysh të gjitha rekomandimet e zakonshme: po lani dhëmbët dy herë në ditë dhe po qëndroni larg çdo ushqimi ose pije që mund të jetë shumë e ashpër për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

  Por a e dini se ka diçka që edhe disa nga njerëzit më të zellshëm mund ta bëjnë keq me zakonet e dhëmbëve? Ata mund t’i lajnë shumë fort.

  Cilat janë problemet shëndetësore që vijnë nga larja e ashpër e dhëmbëve?

  Ju mund të mendoni se pastrimi i furishëm i sipërfaqes së dhëmbëve i bën ata më të shëndetshëm, por nuk është kështu!

  Në vend të kësaj, ju në fakt mund të bëni disa dëmtime afatgjata. Nëse nuk jeni të kujdesshëm me sipërfaqet e brishta të dhe mishrat e dhëmbëve, mund të përfundoni me recesion të mishrave të dhëmbëve, mishra të gjakosur, smalt, ndjeshmëri të dhëmbëve, erozion të dhëmbëve dhe madje sëmundje të mishit të dhëmbëve.

  Me fjalë të tjera, e gjithë ajo punë që po bëni për higjienën e mirë të dhëmbëve në të vërtetë mund të ketë efektin e kundërt nëse po ushtroni forcë të tepërt!

  Si duhet të lani dhëmbët?

  Nëse shqetësoheni se mund të dëmtoni përgjithmonë dhëmbët ose mishrat tuaj, mos u stresoni! Ekzistojnë disa hapa të pagabueshëm që mund të ndërmerrni për të siguruar që jeni duke praktikuar higjienë të mirë dentare ndërsa nuk jeni jashtë normave.

  Së pari dhe më e rëndësishmja, ngadalësoni veten, si për sa i përket sa kohë dhe aftësisë suaj. Pastrimi me forcë i dhëmbëve nuk do t’i bëjë ata në mënyrë të natyrshme “më të mirë”, dhe mund të dëmtoni smaltin dhe mishrat e dhëmbëve gjatë procesit.Përdorni një dorë të butë dhe të qëndrueshme për të pastruar. Asnjëherë nuk duhet të ndiheni sikur jeni duke shtypur dhëmbët ose mishrat e dhëmbëve.

  Së dyti, sigurohuni që të ktheni furçën tuaj të dhëmbëve në 45 gradë në mënyrë që ajo pastron pa probleme nën mishrat e dhëmbëve pa forcë shtesë. Zgjidhni një furçë me qime të buta për ta përdorur dhe zëvendësuar atë afërsisht katër herë në vit. 

  Lajmi Paraprak

  Kosova dhe Shqipëria së shpejti edhe me një pikë të re kufitare

  Lajmi i rradhës

  Revoltohen tetovarët me kushtet ku jetojnë (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë