Mëngjesi | Ide praktike dhe funksionale për energji të mirë gjatë ditës

  Sipas të dhënave, nëse i përmbaheni këtij orari, do të vëreni një përmirësim të ndjeshëm të performancës fizike dhe mendore.

  Shumë studime sugjerojnë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës.

  Sipas tyre, ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm mund t’ju ndihmojë të largoni peshën e tepërt dhe të ruani format e shëndetshme trupore.

  Ekspertët nënvizojnë faktin se ngrënia e mëngjesit frenon urinë gjatë ditës dhe kësisoj, njeriu është më pak i joshur ndaj ushqimeve të shpejta dhe plot kalori.

  Mëngjesi, ide praktike dhe funksionale për një bark të sheshtë

  Ushqyerja e shëndetshme që në mëngjes është e mundur nëse mbani parasysh këto 2 aspekte:

  Fibër, Proteinë, Karbohidrate dhe Yndyrna të shëndetshme

  Në mëngjes synoni që pjata juaj të ofrojë ushqyesit bazë shumë të rëndësishëm: proteina, fibër, karbohidrate dhe yndyrna të shëndetshme.

  Pra, ju mund ta nisni ditën me një fetë buke me drith të plotë, tërshërë ose fasule të zeza, të shoqëruar me vezë të ziera ose omletë, djathë dhe avokado.

  Të gjitha këto ofrojnë ushqyesit bazë të nevojshëm jo vetëm për shëndet por edhe dobësim.

  Të paktën një frut ose perime për mëngjes

  Nëse ju përfshini një frut apo perime të vetme për mëngjes, sapo keni ndërmarrë një hap shumë të shëndetshëm drejt pasjes së një peshe të mirë trupore.

  Për shembull, omletën mund ta pasuroni me speca të cilat kanë vitaminë C, tërshërën mund ta kombinoni me banane ose fruta pylli etj.

  Ato janë shumë të pasura me fibër, vitamina, minerale dhe antioksidantë.

  Kur eshtë koha e duhur për të ngrënë mëngjes

  Ekspertët këshillojnë që vakti i parë i ditës duhet konsumuar brenda një ore nga zgjimi.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, nëse i përmbaheni këtij orari, do të vëreni një përmirësim të ndjeshëm të performancës fizike dhe mendore.

  Për më tepër, ngrënia e mëngjesit në një orë të caktuar mund të frenojë edhe nepsin e darkës.

  Darka ka tendencën t’i shëndoshë njerëzit sepse në mbrëmje, njeriu e ka të pamundur të djegë kalori.

  Nga ana tjetër, nëse nuk dilni nga shtëpia pa ngrënë, rreziku i diabetit do të ulet.

  Këtë e thotë një studim i publikuar në revistën Physiology, sipas të cilit mëngjesi përmirëson djegien e kalorive dhe zbut ndjeshmërinë ndaj insulinës.

  Lajmi Paraprak

  Historianët e Deçanit për betejën e Kosovës: Serbia po tenton ta falsifikojë historinë

  Lajmi i rradhës

  52-vjeçari lë jetën e zhurmshme të qytetit dhe bëhet CEO i ishullit në Britani

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë