52-vjeçari lë jetën e zhurmshme të qytetit dhe bëhet CEO i ishullit në Britani

  Craig Senior, nga Rotherham la jetën e zhurmshme të qytetit dhe nisi punën si CEO në ishullin Herm në vitin 2019. Ishulli gjendet në kanalin e La Manshit, në veriperëndim të Francës dhe në jug të Anglisë.

  52-vjeçari u përzgjodh mes 280 kandidatëve, ndërsa puna e tij është të sigurohet që ishulli “të jetë komercialisht i qëndrueshëm, sidomos financiarisht”.

  Të ardhurat kryesore për këtë ishull vijnë nga turizmi pasi pamjet janë vërtet përrallore.

  I rrethuar nga dete magjepsëse, ishulli i Herm i ofron mundësi të pafundme turistëve për të kaluar një eksperiencë të paharrueshme.

  Por fatkeqësisht ishulli prej kohësh nuk po sjell të ardhura të mjaftueshme, ndaj mbështetja shtesë nga John Singer dhe gruaja e tij Julia, të cilët morën me qira Herm 12 vjet më parë si pjesë e një marrëveshje 15 milionë dollarë me Shtetet e Guernsey, është shumë e nevojshme.

  Por, Senior vazhdon t’i mbajë lart shpresat dhe shprehet se fëmijët e tij dhe gruaja janë shumë të lumtur. Madje kur e pyesin, Senior shprehet se zyra e tij ndodhet në “parajsë”./a2/

  Lajmi Paraprak

  Mëngjesi | Ide praktike dhe funksionale për energji të mirë gjatë ditës

  Lajmi i rradhës

  Po na vret luksi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë