Uthulla, sekret i cili qëndron pas çdo larje

  Njerëzit në të gjithë botën shpenzojnë mijëra para në pastrimin dhe produktet e bukurisë që ata përdorin çdo ditë.

  Shumica e këtyre produkteve janë të mbushura me kimikate të rrezikshme toksike që janë të tmerrshme për lëkurën e njeriut.

  Pavarësisht se sa jemi të kujdesshëm në përdorimin e produkteve pastruese, disa prej tyre do të thithen ose do të lihen në lëkurën tonë gjatë ose pas pastrimit.

  Nëse keni fëmijë në shtëpinë tuaj, duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm dhe të përmbaheni nga përdorimi i produkteve që kanë mijëra kimikate në to. Fëmijët janë më të prekshëm nga këto kimikate krahasuar me të rriturit.

  Pastrues shtëpiakë natyralë

  Si alternativa ndaj pastruesve dhe produkteve të bukurisë me bazë kimike, kompanitë filluan të investojnë para në pastruesit natyralë të shtëpive. Me gjithnjë e më shumë produkte që lëshohen çdo ditë dhe njerëzit që kuptojnë rreziqet e produkteve kimike toksike, tregu i produkteve natyrore ka qenë në rritje. Rritja pritet të jetë me vlerë 7.8 miliardë dollarë deri në vitin 2025. Edhe pse këto produkte janë alternativa perfekte ndaj produkteve kimike toksike, ato janë mjaft të shtrenjta. Në vend që të blini këto produkte nga kompani me miliona dollarë, mund të provoni t’i bëni vetë disa prej tyre.

  Një nga përbërësit më të mirë natyror për pastrim është uthulla e bardhë. Edhe pse shumë njerëz nuk e pëlqejnë erën e saj, ajo është përbërës mahnitës dhe është një domosdoshmëri për çdo kuzhinë dhe shtëpi. E përbërë nga acid acetik (5-10 për qind) dhe ujë (90-95 për qind), uthulla e bardhë ka një shije shumë të pastër, të freskët dhe të fortë. Acidi acetik krijohet si rezultat i një procesi fermentimi ku një numër gjigant mikroorganizmash ha dhe përpunon alkool.

  Përdorimet për lavanderi

  Shumica e problemeve tuaja lidhur me lavanderi mund të rregullohen duke përdorur uthull të bardhë. Këto janë vetëm disa mënyra se si uthulla e bardhë mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së larjes së rrobave tuaja:

  Çlirimi i aromave  – qoftë djersa e sqetullës ose aromë tjetër e pakëndshme , uthulla e bardhë mund të ndihmojë në shkatërrimin e baktereve që shkaktojnë këtë erë. Për peshqirët, thjesht shtoni dy gota uthull të bardhë në rondele në një cikël normal. Për rrobat, vetëm gjysmë deri në një filxhan uthull është e mjaftueshme gjatë ciklit të shpëlarjes. Nëse aromat e tjera janë të vështira të largohen, paravendosni artikujt me uthull të bardhë të përzier me ujë të ftohtë dhe lërini për njëzet minuta para se t’i shtoni në lavanderi.

  Heqja e njollave  – spërkatni zonën që është njollosur me uthull të bardhë dhe lëreni atë 10-15 minuta para se të shtoni artikullin në lavanderi. Nëse keni një njollë më të fortë, përzieni sodën e bukës me uthull dhe shtoni pastën në zonën e njollosur.

  Zbutësi i pëlhurave  – Uthulla ndahet lehtësisht me detergjent. Për shkak të kësaj, ju mund ta përdorni atë si një zbutës pëlhure për rrobat dhe peshqirët tuaj duke shtuar vetëm gjysmë filxhani uthull në makinë.

  Mbron ngjyrën  – Pas disa larjesh, rrobat me ngjyrë të errët mund të humbasin ngjyrën për shkak të mbetjeve të sapunit që ngjiten në fibra. Shtoni një filxhan ose ½ filxhan uthull të bardhë në ciklin e fundit të shpëlarjes për të parandaluar zbardhjen e rrobave me ngjyrë të errët.

  Ka shumë më tepër përfitime që mund të thuhen në lidhje me përdorimin e uthullës së bardhë me rrobat tuaja përveç atyre të përmendura më lart.

  Lajmi Paraprak

  Mënyra natyrale për ta mbajtur të gjithë familjen të sigurt nga alergjitë e pranverës

  Lajmi i rradhës

  Gjirokastra mes 18 vendeve fituese: Trashëgimia 2021

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë