Mënyra natyrale për ta mbajtur të gjithë familjen të sigurt nga alergjitë e pranverës

  Pranvera është një kohë e shkëlqyeshme e vitit për t’u kthyer jashtë, por ta bësh atë nuk është njësoj e lehtë për të gjithë.

  Alergjitë mund të jenë një problem i madh për disa njerëz në pranverë.

  Është veçanërisht e ashpër kur fëmijët kanë alergji. Ndërsa të rriturit mund të kontrollojnë impulset që në fund të fundit do të përkeqësojnë simptomat, fëmijët nuk e kanë gjithmonë këtë aftësi.

  Për fat të mirë, ka disa ilaçe natyrore që mund të pakësojnë dhe në disa raste të eliminojnë simptomat stresuese të alergjive të pranverës.

  Këto janë disa ide që mund t’i provoni lehtë:

  Pini shumë ujë

  Nëse sistemet tuaja të frymëmarrjes dhe tretjes janë të dehidratuar, trupi juaj do të reagojë me simptoma si bllokimi i hundës, rrjedhja e hundëve, teshtitja dhe / ose kollitja. Qëndrimi të hidratuar vazhdimisht është një nga mënyrat më të mira për të luftuar këto simptoma.

  Përdorni vajrat thelbësore

  Ekzistojnë disa vajra thelbësorë që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe lehtësimin e frymëmarrjes. Vaji i eukalipt është një opsion popullor. Mente, limon dhe vaj kamomili janë gjithashtu zgjedhje që ofrojnë lehtësim të alergjisë.

  Kënaquni me agrume

  Frutat agrume janë të mbushura me vitaminë C, bioflavonoide dhe antioksidantë, të gjitha këto ndihmojnë në lehtësimin e alergjisë. Ato rrisin sistemin imunitar ndërsa trajtojnë gjithashtu simptomat e alergjisë. Ngrënia e disa frutave agrume ose përfshirja e lëngjeve të tyre në dietën tuaj mund të bëjë një ndryshim të madh dhe është i sigurt edhe për shumicën e fëmijëve. 

  Lajmi Paraprak

  SASHK paralajmëron grevë për shkak të mospagesës shtesë të mësimdhënësve për punën jashtë orarit

  Lajmi i rradhës

  Uthulla, sekret i cili qëndron pas çdo larje

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë