Dallimi mes farave të lirit dhe atyre chia

  Nëse keni shkuar ndonjëherë dyqan ushqimesh në kërkim të disa super ushqimeve, atëherë ka shumë të ngjarë që të keni hasur fara liri dhe chia.

  Të dy përbërësit paketojnë shumë vlera ushqyese në një paketë të vogël, por të kuptuarit e përfitimeve të farave të lirit kundrejt farave chia mund t’ju ndihmojë të vendosni se cilat janë më të mira për ju.

  Farat e lirit, të njohura edhe si farërat e linit, janë të njohura për aromën e tyre arrore, thotë Katie Cavuto. Nga ana tjetër, farat Chia vijnë nga bima Salvia hispanica dhe janë më të vogla dhe me shije më të butë se liri.

  Të dy llojet janë të pasur me lëndë ushqyese si fibra, acide yndyrore omega-3, proteina dhe më shumë, të gjitha këto mund të ndihmojnë në mbështetjen e tretjes së mirë dhe shëndetit të zemrës, sipas Stephanie Nelson.

  Më poshtë, ekspertët e ushqimit shpjegojnë ndryshimet midis dy përbërësve dhe si të zgjedhin një të duhur për nevojat tuaja:

  Burim i mirë i fibrave

  Nëse synoni të rrisni dozën tuaj ditore të fibrave, të dyja liri dhe farat chia kanë diçka për të ofruar, thotë Lauren Minchen. Por, ekzistojnë dy lloje të fibrave: të tretshme dhe të patretshme. Fibrat e tretshme treten në ujë për të formuar një xhel që ndihmon ushqimin dhe mbetjet të rrëshqasin më lehtë nëpër aparatin tuaj tretës, shpjegon ajo, dhe këto ju bëjnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Fibrat e patretshme nuk treten në ujë dhe kështu ndihmojnë në shtyrjen e mbetjeve përmes sistemit tuaj të tretjes, sipas Nelson.

  Farat e lirit dhe chia përmbajnë të dyja llojet e fibrave – në fakt, fibra përmban shumicën e karbohidrateve në fara, thotë Cavuto. Por ka një ndryshim midis të dyjave: Chia ka rreth 11 gram fibra për porcion, me fibra kryesisht të tretshme, thotë Minchen. Farat e lirit kanë rreth tetë gram fibra për porcion, por më shumë të patretshme. Të dy llojet e fibrave mbështesin tretjen e shëndetshme, thjesht lëvizin nëpër zorrët tuaja pak më ndryshe.

  Përmirësojnë tretjen

  Në përgjithësi, ju nuk i tretni fibrat e tretshme ose të patretshme si shumica e ushqimeve të tjera. Në vend që të thithet në trupin tuaj përmes traktit tuaj të tretjes, fibra qëndron relativisht e paprekur ndërsa udhëton përmes jush qoftë në formë xheli apo ndryshe. Bakteret ushqehen me të ndërsa lëvizin përgjatë zorrëve, gjë që mbështet një ekuilibër të shëndetshëm të mikrobeve në zorrë për tretje të mirë, thotë Nelson. Liri dhe chia janë të dy mundësi të forta për t’ju ndihmuar të korrni këtë përfitim, shton ajo.

  Xheli që formohet në traktin tuaj tretës nga fibrat e tretshme të chia mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e diarresë duke mbyllur mbeturinat së bashku në jashtëqitje më të ngurtë, thotë Minchen. Fibrat e patretshme të lirit, nga ana tjetër, mund të lehtësojnë kapsllëkun duke larguar mbeturinat nga sistemi juaj, thotë ajo.

  Mund të parandalojnë sheqerin në gjak

  Meqenëse të gjitha fibrat qëndrojnë kryesisht të paprekura ndërsa kalojnë nëpër zorrët tuaja, si liri ashtu edhe chia mund të ndihmojnë në zbutjen sa shpejt thithni karbohidratet dhe sheqernat nga pjesa tjetër e ushqimit tuaj. Kjo mund të parandalojë rritjen e sheqerit në gjak pas një vakti, sipas Cavuto.

  Përmbajnë acide të shëndetshme yndyrore

  Përtej fibrave, të dy farat e lirit dhe farat chia janë gjithashtu të pasura me një acid yndyror omega-3 me bazë bimore të quajtur acid alfa-linolenik, thotë Nelson. Kërkimet tregojnë se konsumimi i rregullt i këtij acidi yndyror mund të ulë rrezikun për sëmundje të zemrës. Nëse synoni të rrisni marrjen tuaj të acidit alfa-linolenik, liri është mënyra për të shkuar, thotë Nelson – ajo thjesht rekomandon ta hani atë në formë pluhuri për të marrë sa më shumë lëndë ushqyese të mundshme, pasi që tretet më lehtë sesa e gjithë fara .

  Cilat duhet t’i hani?

  Të dy liri dhe chia janë fara të fuqisë – veçanërisht në departamentet e fibrave dhe proteinave bimore – kështu që nuk mund të dëmtojë marrja e të dyjave, thotë Minchen. Me të vërtetë përzgjedhja vjen vetëm në sajë të shijes tuaj dhe preferencave të gatimit. Pra, cila është këshilla e saj? “Përzieni!”.

  Lajmi Paraprak

  Industria e modës lëshon SOS: Kjo pëlhure kërcënon të shkatërrojë planetin

  Lajmi i rradhës

  LG sot zyrtarisht ndalon prodhimin e telefonave mobil

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë