Muffins me bajame

  PËRBËRËSIT

  2 lugë niseshte patatesh

  1 lugë miell misri, të bluar imët

  1 lugë miell orizi + aq sa na duhet për ta spërkatur tavën

  200 g bajame të qëruara pa lëkurë

  200 g sheqer + 4 lugë të tjera

  110 g gjalpë i tretur dhe i vakët

  4 vezë (të ndara të verdhat nga të bardhat)

  10 g sodë për ëmbëlsira

  PËRGATITJA:

  Ndezim furrën në temperaturën 180° C

  Në një tas përziejmë me rrahëse vezësh me dorë 4 të verdhat e vezëve me 4 lugët e sheqerit. Shtojmë gjalpin, duke e përzier vazhdimisht me spatul ose me lugë druri, niseshtenë, miellin e orizit, miellin e misrit dhe sodën me sitë

  Grijmë në mikser bajamet, shtojmë 200 g sheqer dhe e përziejmë akoma. Më pas, i hedhim tek tasi ku kemi të verdhat e vezëve

  Bëjmë marengë të bardhat e vezëve me rrahësen elektrike. E hedhim pjesë-pjesë me lugë në tasin ku kemi brumin, duke e përzier me kujdes nga lart-poshtë me spatul. Hedhim brumin në tavë ku tava duhet të jetë me diametra 28 cm, por egziston mundesia ti bëni edhe në forma të vogla si muffins dhe e nivelojmë me kujdes, pa e ngjeshur dhe e pjekim për rreth 35/40 minuta. E lëmë të ftohet dhe sipër mund ta zbukurojmë me sheqer pluhur, transmeton Nistori.

  Lajmi Paraprak

  Armiku më i madh i një gruaje? Mungesa e kohës për veten

  Lajmi i rradhës

  Mickoski: Problemi dypalësh me Bullgarinë po bëhet një problem midis Maqedonisë dhe BE-së

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë