Mickoski: Problemi dypalësh me Bullgarinë po bëhet një problem midis Maqedonisë dhe BE-së

  “Kemi mësuar nga burime të larta diplomatike në Bruksel dhe nga Sofja zyrtare se kërkesat, të cilat janë pjesë integrale e Deklaratës së miratuar nga Parlamenti Bullgar, do të jenë pjesë e kornizës negociuese të Maqedonisë me Bashkimin Evropian,” kreu i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski tha një konferencë shtypi sot.
  Siç shtoi ai, problemi dypalësh që kemi me Sofjen do të kthehet në një problem midis Maqedonisë dhe Bashkimit Evropian.

  “Problemi dypalësh që kemi me Sofjen, i cili i referohet veçantisë së popullit maqedonas, kulturës, traditës, zakoneve, gjuhës maqedonase, luftës antifashiste, të gjitha problemet që përmbahen në Deklaratën e miratuar nga Parlamenti Bullgar, do të jenë një problem do të kemi me BE. “, dmth nga problemi dypalësh ai do të rritet në një problem midis Maqedonisë dhe BE”, tha Mickoski.

  Kreu i VMRO-DPMNE-së tha se partia nga nesër, derisa qeveria të njoftojë për publikun përmbajtjen e dokumentit që negociohet, do të bllokojë Shkupin në 3 vende, por edhe 10 qytete të tjera të vendit, në periudhën nga 15 – 17. /Alsat/

  Lajmi Paraprak

  Muffins me bajame

  Lajmi i rradhës

  ASH: Kritika për ujin dhe higjienën në Tetovë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë