Receta e kekut me banane

  Shumica e recetave të kekut me banane, kërkojnë dyfishin e sasisë së gjalpit që është përdorur në këtë recetë.

  Shumica e recetave të kekut me banane, kërkojnë dyfishin e sasisë së gjalpit që është përdorur në këtë recetë.

  Por për ta mbajtur kekun të njomë dhe për të ruajtur shijen e frutave, duhet të reduktoni sasnë e gjalpit, të shtoni një banane dhe pak kos.

  Përbërësit

  4 banane shumë të pjekura, të qëruara dhe të shtypura (rreth 2 gota)
  1⁄2 filxhan kos
  4 lugë gjelle, gjalpë i shkrirë
  2 vezë
  1 lugë çaji vanilje
  2 gota miell
  3⁄4 filxhan sheqer
  1⁄2 filxhan arra të copëtuara
  1 lugë sodë buke
  1 tsp pluhur pjekës
  1⁄2 lugë kanellë të bluar
  1⁄2 lugë kripë

  Përgatitja

  Fillimisht, ngroheni furrën në 180° C.

  Në një enë të madhe shtoni bananet, kosin, gjalpin, vezët, vaniljen dhe përziejini së bashku.

  Në një enë tjetër, shtoni dhe përzieni miellin, sheqerin, arrat, sodën e bukës, pluhurin pjekës, kanellën dhe kripën.

  Më pas, shtoni përbërësit e thatë në enën ku keni përgatitur bananet dhe përbërësit e tjerë, trazojini mirë derisa të bashkohen plotësisht.

  Në një tavë për pjeke, përhapni gjalpin dhe më pas vendosni në të masën e përgatitur.

  Vendoseni tavën në telin më të ulët të furrës dhe lëreni të piqet për rreth 50 minuta. Për të parë nëse është pjekur plotësisht, provoni të shponi sipërfaqen e kekut me një kruajtëse dhëmbësh. Nëse ajo del e pastër tregon që buka është gati, nëse jo atëhere lëreni të piqet edhe pak.

  Kur të jetë gati, lëreni kekun të ftohet për 5 minuta.

  Ju mund ta konsumoni atë të ngrohtë ose në temperaturë dhome.

  Këshillë

  Ju mund t’i shtoni këtij keku shumë përbërës të tjerë, në mënyrë që ai të bëhet edhe më i shëndetshëm.

  Për këtë mjafton të shtoni në recentën e më sipërme edhe këto përbërës:

  1 filxhan boronicë, të freskët ose të ngrirë

  1⁄4 filxhan are kokosi të copëtuar

  2 lugë gjalpë të butë kikiriku

  Lajmi Paraprak

  Si të shtoni në peshë në mënyrë të shëndetshme

  Lajmi i rradhës

  Pesë mënyra të thjeshta për të eliminuar mizat e frutave

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë