Si të përgatisim waffle

  Koha e përgatitjes së kësaj recete është 25 minuta.

  Përmban:

  • 379 kalori;
  • 16.2 gramë yndyra;
  • 47.6 karbohidrate;
  • 10.2 gramë proteina;
  • 113 miligramë kolesterol;
  • 899 miligramë natrium.

  Përbërësit:

  • 2 tasa miell;
  • 4 lugë të vogla sodë buke;
  • 2 lugë sheqer të bardhë;
  • 2 vezë;
  • 1 filxhan e gjysmë qumësht të ngrohtë;
  • pak gjalpë të shkrirë;
  • 1 lugë çaji vanilje.

  Përgatitja:

  1. Në një tas të thellë, përziejmë miellin, sodën e sheqerin dhe i lëmë mënjanë.
  2. Në një tas më vete rrahim vezët. Shtojmë qumështin, gjalpin dhe vaniljen. E përziejmë edhe me miellin dhe e rrahim derisa të formohet masa e brumit.
  3. E vendosim masën e përgatitur në tiganin e posaçëm dhe e lëmë të piqet derisa të marrë ngjyrë të artë.

  Waffless mund të shoqërohen me një shurup, me pak fruta apo edhe akullore, mollë me kanellë, limon, krem çokollatë, portokall, boronica etj.

  Lajmi Paraprak

  Kërcënime dhe premtime boshe që fëmijët të sillen mirë | Jeni duke i dëmtuar

  Lajmi i rradhës

  Tre emrat të mëdhenj mungojnë nga “Uimbëlldon 2021”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë