Rëndësia e konsumimit të arrorëve

  Arrorët janë mënyra e natyrës për të na treguar se gjërat e mëdha vijnë në përmasa të vogla. Këto super frute që cëmbisen kaq kollaj janë nga më të shëndetshmit. Të pasur me yndyrna të shëndetshme për zemrën, vitamina e minerale ato ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskolare.

  Një sërë studimesh kanë treguar se sa më shumë arrorë të konsumojnë njerëzit, aq më pak të predispozuar janë për të humbur jetën, veçanërisht ndaj kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Njerëzit, të cilët konsumojnë rregullisht fruta të thata arrore kanë më pak rrezikshmëri ndaj të gjitha rasteve të përfshira në studim-rreth 23% të rriskut, krahasuar kjo me njerëzit të cilët nuk i konsumojnë.

  Ato janë një ushqim perfekt për t’u konsumuar në mëngjes dhe një alternativë e mirë ndaj ushqimeve të konservuara. Por që mbi të gjitha na bëjnë mirë për shëndetin.

  Pse dhe si jua shpjegojmë më poshtë.

  • Frutat arrore janë të pasura me energji dhe vlera ushqyese. Ato janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore, të cilat ndihmojnë për të ulur nivelin e kolesterolit. Studimet tregojnë se dietat mesdhetare të cilat janë të pasura edhe me produktet arrore (arra, lajthi, bajame) parandalojnë sëmundjet koronare arteriale, duke favorizuar profile të shëndetshme të lipideve të gjakut.
  • Ato janë burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, tejet të rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Studimet kanë sugjeruar se këto yndyrna shërbejnë dhe si anti-inflamatorë. Ato ulin rrezikun e presionit të gjakut, sëmundjeve arteriale koronare, hemoragjisë cerebrale, kancerit të prostatës dhe të zorrës. Acidet yndyrore Omega-3 gjithashtu ndihmojnë në rastet e sëmundjeve të reumatizmës, si dhe në rastet e skizofrenisë, depresionit dhe Alzheimerit.
  • Frutat arrore kanë flavonoide si karotenë dhe lutein. Këto komponente ofrojnë mbrojtje kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve nervore, Alzheimerit, dhe atyre virale/infeksioneve fungale. Studimet tregojnë se tek arrorët, veçanërisht tek kikirikët, përbërës si resveratrol zvogëlojnë rrezikun e goditjeve nga alterimi i mekanizmave molekulare në enët e gjakut. Ato ulin ndjeshmërinë ndaj dëmtimit të enëve të gjakut duke zvogëluar aktivitetin e angiotensin (një hormon sistemik që shkakton ngushtim e enëve të gjakut, duke ngritur presionin e gjakut) dhe rritjen e prodhimit të hormonit vasodilator, oksidi nitrik.
  • Vlerat ushqyese të frutave arrore janë të plota, pasi përveç kalorive dhe vitaminave, ato janë dhe një burim i pasur me minerale. Mangani, kaliumi, kalciumi, hekuri, magnezi, zinku, fluori dhe seleniumi mbrojnë shëndetin e mirë. Kaliumi mban në kontroll rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut. Fluori nga ana tjetër është një përbërës thelbësor në shëndetin e dhëmbëve tanë.

  Dhe mbi të gjitha frutat arrore janë shumë të pasura me vitaminë-E, një antioksidant shumë i fuqishëm. Vitamina E, është e nevojshme për të ruajtur integritetin e membranës së qelizave, të membranës së mukusit dhe të lëkurës, duke e mbrojtur nga radikalet e lira.

  Materialet janë bazuar në publikimin e Oxford Journal dhe Nutrition

  Lajmi Paraprak

  Gashi: sonte u bë e qartë, do jeni me Vuçiqin dhe Ahmetin apo me opozitën shqiptare!

  Lajmi i rradhës

  Ushqyerja e nxitur nga stresi?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë