Zgjoheni në mëngjes me gojë të hapur dhe një këllëf jastëku të lagur? Ja pse ju ndodh kështu derisa flini

  Nuk jeni gjithmonë të relaksuar!

  A keni menduar ndonjëherë pse jeni zgjuar me jastëk të jargavitur?

  Duhet ta keni vënë re se kjo gjë ndodh kur flini në krah, ndërsa kur flini gjumë në shpinë nuk ju ndodhë kështu.

  Ka gjëndra të ndryshme që kontribuojnë në prodhimin e pështymës, por pak njerëz e dinë se me çfarë ka të bëjë “të jargaviturit”, transmeton Telegrafi.

  Ja cili mund të jetë shkaku:

  Pozicioni i gabuar i gjumit

  Kjo është arsyeja e vetme ku pothuajse të gjithë mbështeten. Kur flini në krah, trupi juaj është i relaksuar, kjo është arsyeja pse goja juaj hapet natyrshëm. Kjo është arsyeja pse kjo nuk ndodh kur flini me shpinë, sepse “të jargaviturit” në këtë mënyrë është e pamundur.

  Alergji

  Pak njerëz e dinë se riniti alergjik dhe alergjitë e caktuara ushqimore mund të shkaktojnë rritjen e sekretimit të pështymës. Prandaj, nëse kjo ju ndodh shpesh, nuk do të ishte ide e keqe të bëni një test te alergologu dhe kontrolloni nëse gjithçka është në rregull ose nëse keni fituar një lloj alergjie.

  Infeksioni i sinuseve

  Infeksionet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes zakonisht shoqërohen me probleme të frymëmarrjes dhe gëlltitjes për shkak të akumulimit të pështymës. Nëse zgjoheni shpesh me një jastëk të lagur, përpiquni të pastroni sinuset. Një nga arsyet më të zakonshme për një këllëf jastëku të lirshëm është një hundë e mbytur – kur duhet të merrni frymë përmes gojës, ajo është e hapur dhe ka më shumë mundësi që pështyma të dalë. Pastrimi i sinuseve është një mënyrë e mirë për ta parandaluar këtë duke bërë një dush të ngrohtë para se të shkoni në shtrat. Kjo do të zhbllokojë sinuset tuaja dhe do t’ju ndihmojë të merrni frymë normalisht.

  Tonsiliti

  Tonsiliti është inflamacion i gjëndrave të quajtura bajame, të cilat ndodhen në pjesën e pasme të fytit. Për shkak të inflamacionit dhe ënjtjes, kalimi bëhet i ngushtë, gjë që redukton kalimin dhe krijohet pështymë.

  Makthet

  Dergja është një simptomë e njohur tek njerëzit që vuajnë nga ankthet. Mund të shfaqen edhe tek të rriturit, si pasojë e një arsyeje psikopatologjike. Shpesh ndodh kur një person është nën stres. 

  Lajmi Paraprak

  Kompania e afërt me BDI-në fitoi tenderin për përshtatjen e sallës “Boris Trajkovski”, MPJ thotë se zgjodhën ofertën më të lirë

  Lajmi i rradhës

  India kufizime të reja për eksportin e orizit! Siguria ushqimore globale në rrezik

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë