Kryevepra e artit francez shitet për shifrën marramendëse

  Një pikturë e cila ndodhej në një famlije franceze, u zbulua se është një nga kryeveprat më të rëndësishme të artit francez dhe u shit të dielën për një shifër marramendëse.

  Bëhet fjalë për pikturën e quajtur “Filozofi lexues” nga mjeshtri francez, Jean-Honoré Fragonard, e pikturuar rreth vitit 1768, e cila u shit për 7 milionë euro.

  Piktura u zbulua rastësisht nga një ekspert ankandesh që duhet të vlerësonte sendet e një apartamenti në qytetin e Eparnay dhe familja as nuk e kishte renditur të sendet me vlerë. Por dyshimet e profesionistit rezultuan fatlume dhe analiza specifike zyrtarizoi zbulimin e madh.

  Fragonard cilësohet si nga mjeshtrit e stilit Rococo dhe veprat  e tij më të njohura, ndodhen në muzetë më të njohur të botës.

  Kjo vepër është nga veprat e fundit të piktorit, dhe tregon periudhën më meditative edhe pse “energjia e penelit të tij është njëjta”, sipas kritikëve.

  Lajmi Paraprak

  Shkaktarët e fshehur të migrenës

  Lajmi i rradhës

  ASH dhe AA: MPB po rrezikon shëndetin e qytetarëve të cilët presin për dokumenta personale

  Lajme tjera

  TRIMA ME TASTIERË

  Xhevdet Bajraj (Angelus Novus, 2023) Në betejë o trimanxitoni në betejëdhe mos i kurseni tastierat E muama sillni…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë