Vrasjet e grave në Meksikë janë rezultat i mosndëshkimit

  Autores Cristina Rivera Garza iu deshën dekada për të treguar historinë e motrës së saj Liliana, e cila u vra më 16 korrik 1990, në Mexico City. Për vite me radhë, Liliana po përpiqej t’i jepte fund lidhjes me të dashurin e saj, i cili ishte posesiv dhe i dhunshëm, sipas shënimeve dhe shkrimeve që la pas, shkruan Rivera Garza, profesore në Universitetin e Hjustonit, në librin e saj të ri “Vera e pathyeshme e Lilianës”.

  “Disa javë para tragjedisë, Liliana më në fund mori një vendim përfundimtar. … Ajo do ta linte. Ajo do të fillonte një jetë të re. Ajo do të kryente studimet master dhe më pas ato të doktoratës; ajo do të udhëtonte për në Londër. Ai mendonte se ajo nuk do të kishte jetë pa të”, shkruan Rivera Garza.

  Çështja e Lilianës nuk është zgjidhur ende, megjithëse kërkimi dhe libri i Rivera Garza-s kanë zbuluar informacione të rëndësishme për rastin.

  Në një vend si Meksika, ku rreth 10 gra vriten çdo ditë, libri ka arritur të kapërcejë sferën letrare për t’u bashkuar me debatin intensiv social mbi rritjen e pakontrollueshme të femicideve dhe abuzimeve ndaj grave. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, “femicidi në përgjithësi kuptohet se përfshin vrasje të qëllimshme të grave sepse ato janë gra, por përkufizimet më të gjera përfshijnë çdo vrasje të grave ose vajzave”.

  Në vitin 2021, në Meksikë u regjistruan 1004 femicide, një numër që rritet çdo vit që nga viti 2015, kur autoritetet filluan të regjistrojnë raste të tilla.

  Pas punës intensive arkivore, intervistave me familjarë, miq dhe autoritete, përveçse bëri një ushtrim të ndershëm të kujtesës, Rivera Garza botoi një vëllim që i çon lexuesit në jetën e studentes së re si dhe në dëshirat dhe ëndrrat e saj. “Ndërsa ishte në këtë botë, ajo mori mundimin për të mbledhur dosjen e saj dhe unë e mora shumë seriozisht, sikur të ishte udhëzimi i saj për të treguar për jetën e saj, e respektova shumë atë që tha, pa u përpjekur të interpretoja”, tha Rivera Garza në një intervistë me Noticias Telemundo.

  “Ne kemi vënë një email në dispozicion të publikut në mënyrë që ata të na dërgojnë informacione për rastin. Lexuesit kanë qenë shumë bujarë dhe kemi marrë të gjitha llojet e këshillave, një pjesë e informacionit na çoi tek zbulime të rëndësishme për rastin, ” tha Rivera Garza.

  Megjithëse çështja e Lilianës nuk është zgjidhur, ka pasur progres kohët e fundit./ qika.org /

  Lajmi Paraprak

  Sa të sigurta janë sallatat e paketuara, a duhet t’i konsumoni?

  Lajmi i rradhës

  Kovaçevski për “20 për qind”: Ka bazë për ndryshime kushtetuese

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë