“Mos harro, je grua”

  Maria Sabina

  Gëzohu dhe shërohu, bija ime, me dritën e diellit dhe rrezet e hënës. Me tingujt e lumit dhe të ujëvarës. Me valët e detit dhe fërfëllimën e krahëve të zogjve.

  Gëzohu dhe shërohu, bija ime, me gjethet e mentës dhe të mendrës, të mëllagës dhe të blirit. Freskohu me aromë livande, rozmarine dhe kamomili. Përqafohu me frutën e kakaos dhe me një degëz kanelle. Duaje çajin në vend të sheqerit dhe pije atë duke parë yjet. Gëzohu dhe shërohu, bija ime, me përqafimet e erës dhe me puthjet e shiut. Forcohu me këmbët zbathur në tokë dhe me gjithçka që ka lindur prej tokës. Bëhu më e shkathët çdo ditë, duke mprehur intuitën dhe duke parë botën me sytë e ballit.

  Kërce, vallëzo, këndo, që të jetosh më e lumtur. Gëzohu dhe shërohu, bija ime, me dashuri të shëndetshme dhe mos harro se je grua.

  Lajmi Paraprak

  E folmja shqipe në Ukrahinë, Bullgari dhe Moldavi

  Lajmi i rradhës

  Komuna e Tearcës paralajmëron protesta | Kërkojnë heqjen e deponisë

  Lajme tjera

  Veçse një ëndërr

  Dritëro Agolli Ja kështu, ti erdhe, ndenje, ikeDhe sikur këtu nuk ishe kurrëS’erdhe si e dashur, por si…
  Më tepër

  PARA ELEGJISË

  Azem Shkreli Një ditë do t’i marrësh në gjigjethet e rëna të stinëve të tuadhe do të kërkosh…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë