Aggeler: Do t’i shënjestrojmë të korruptuarit dhe ata që rrezikojnë stabilitetin e RMV

  Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Angela Aggeler pas vendimit të djeshëm për ta përfshirë në listën e zezë amerikane biznesmenin, Jordan Kamçev, u shpreh se ShBA-të do të vazhdojnë të shënjestrojnë individë të korruptuar.

  “Këto sanksione nuk ndikojnë vetëm te kompanitë dhe pronat e z. Kamçev, por edhe te ata bashkëpunëtorë të cilët kanë bërë biznes me të. ShBA-të do të vazhdojnë të shënjestrojnë individë të korruptuar të cilët rrezikojnë sundimin e së drejtës dhe stabilitetin e Maqedonisë së Veriut. Korrupsioni ka pasoja”, u shpreh ambasadorja Aggeler..

  Ndryshe, dje Departamenti amerikan i Thesarit sanksionoi të Kamçevin me arsyetimin se e ka abuzuar pozitën që e ka pasur.

  Sipas Zyrës për Kontrollin e Aseteve të Huaja, brenda Departamentit amerikan të Thesarit, Kamçev është përfshirë në aktivitete korruptive dhe e ka çuar përpara një agjendë egoiste në kurriz të institucioneve dhe qytetarëve të Maqedonisë së Veriut.

  Lajmi Paraprak

  Lapaj: Vrasësit dhe pedofilët nuk marr përsipër t’i mbroj

  Lajmi i rradhës

  Lloga: Kamçevi, njëri nga sponsorët që shkatërroi PSP-në

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë