Festa e Fitër Bajramit nëpërmjet fotografive nëpër botë

  Besimtarët myslimanë në të gjithë botën kremtojnë të hënën e 2 majit Festën e Fitër Bajramit. Festa zgjat edhe gjatë dy ditëve të ardhshme.

  Në Kosovë, manifestimi kryesor i faljes së Bajramit u mbajt në Xhaminë e Madhe “Sulltan Mehmet Fatih” në Prishtinë.

  Kjo festë pason Muajin e Ramazanit, gjatë të cilit, sipas besimit islam, besimtarët agjërojnë për 30 ditë, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit.

  Fitër Bajrami dhe Kurban Bajrami, i cili shënohet dy muaj e dhjetë ditë pas të parit, janë festat më të rëndësishme në besimin islam. /REL/

  1. Besimtarët duke falur Fitër Bajramin në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.
  Një pamje nga ajri tregon besimtarët duke falur Fitër Bajramin në Sheshin Skënderbej në Tiranë.
  2. Një pamje nga ajri tregon besimtarët duke falur Fitër Bajramin në Sheshin Skënderbej në Tiranë.
  Falja e Fitër Bajramit në Xhaminë Gazi-Husref Bej në Sarajevë. 
  3. Falja e Fitër Bajramit në Xhaminë Gazi-Husref Bej në Sarajevë. 
  Besimtarët duke falur Fitër Bajramin jashtë Xhamisë Gazi-Husref Bej në Sarajevë. 
  4. Besimtarët duke falur Fitër Bajramin jashtë Xhamisë Gazi-Husref Bej në Sarajevë. 
  Një djalë i vogël gjatë faljes së Fitër Bajramit në Peshauar të Pakistanit.
  5. Një djalë i vogël gjatë faljes së Fitër Bajramit në Peshauar të Pakistanit.
  Palestinezët duke falur Fitër Bajramin në Jerusalem.
  6. Palestinezët duke falur Fitër Bajramin në Jerusalem.
  Tri vajza palestineze ndjekin faljen e Bajramit në Tel Aviv.
  7. Tri vajza palestineze ndjekin faljen e Bajramit në Tel Aviv.
  Falja e Fitër Bajramit jashtë Xhamisë Jumah në Moskë.
  8. Falja e Fitër Bajramit jashtë Xhamisë Jumah në Moskë.
  Falja e Fitër e Bajramit në Birmingham të Britanisë.
  9. Falja e Fitër e Bajramit në Birmingham të Britanisë.
  Gratë duke falur Fitër Bajramin në Xhakarta të Indonezisë.
  10. Gratë duke falur Fitër Bajramin në Xhakarta të Indonezisë.
  Besimtarët myslimanë duke falur Fitër Bajramin në Bishkek të Kirgizisë.
  11. Besimtarët myslimanë duke falur Fitër Bajramin në Bishkek të Kirgizisë.
  Festa e Fitër Bajramit në Riad të Arabisë Saudite.
  12. Festa e Fitër Bajramit në Riad të Arabisë Saudite.
  Gratë kanë ngjyrosur duart me hena për Festën e Fitër Bajramit në Kathmandu të Nepalit.

  13. Gratë kanë ngjyrosur duart me hena për Festën e Fitër Bajramit në Kathmandu të Nepalit.

  Lajmi Paraprak

  BE konfirmon takimin e Lajçakut me Kurtin dhe Vuçiqin

  Lajmi i rradhës

  Robert Habeck: Çmimet e larta të energjisë do të mbeten

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë