Shtëpitë e vendosura në liqenin e Orovill evakuohen, shkak tharja e liqenit

  Disa nga shtëpitë më të bukura të Kalifornias , ato të vendosura në liqenin Orovill, po evakuohen.

  Shkak është bërë tharja e liqenit dhe prtonarëve të shtëpive ju është kërkuar që t’i lëvizin ato sa më parë.

  Shefi i sigurisë publike të liqenit tha se deri tani 130 varka u tërhoqën me litarë dhe u vendosën në parkingun buzë liqenit.

  Parashikimet tregojnë se deri në tetor, rezervuari, i cili siguron ujë të pijshëm për më shumë se 27 milionë persona, do të arrijë në nivelin më të ulët për katër dekadat e fundit.

  Më 10 Maj, guvernatori i Kalifornisë Gavin Neësom shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për thatësirën që ka përfshirë më shumë se 40 qarqe, rreth 30% të shtetit.

  Lajmi Paraprak

  Protokolli për dasmat në RMV: Matja e temperaturës dhe dezinfektimi i duarve në hyrje të dasmave

  Lajmi i rradhës

  Ndikimi i obezitetit në trurin e njeriut

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë