Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

  Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, u testua me sukses në Stamboll, tha prodhuesi i saj të martën.

  Projektuar dhe prodhuar nga inxhinierë turq, Cezeri u ngjit në 10 metra (32.8 këmbë) në testet e tij prototip të fluturimit 230 kilogramë (507 paund), tha prodhuesi Baykar në një deklaratë.

  “Ne do të bëjmë prototipa më të përparuar në procesin e ardhshëm dhe do të kryejmë fluturime me një njeri (në bord)”, u citua të thoshte Selcuk Bayraktar, shefi i teknologjisë.

  Bayraktar shtoi se do të duheshin rreth 10-15 vjet që Cezeri të dilte në rrugë dhe 3-4 vjet të përdorej për qëllime rekreative të tilla si biçikleta quad në zonat rurale.

  “Pas makinave inteligjente, revolucioni në teknologjinë e automobilave do të jetë në makinat fluturuese. Pra, nga ky këndvështrim, ne jemi duke u përgatitur për garat e nesërme, në vend të sotme, ”shtoi ai.

  Shtatorin e kaluar, Cezeri u shfaq në Teknofest, panairi turk i teknologjisë dhe hapësirës ajrore, në qytetin metropolitane të Stambollit. Makina mban emrin e Ismail al-Jazari, një inxhinier dhe polymat i njohur mysliman i shekullit të 12-të.Baykar, i themeluar në 1984, prodhon dronë të armatosur dhe jo të armatosur, sisteme kontrolli, simulatorë dhe sisteme avionike.

  Lajmi Paraprak

  OPH thotë se rekomandimet e reja do të shkaktojnë kaos në punën e hotelerisë

  Lajmi i rradhës

  Perimet e duhura që ndihmojnë për mbrojtjen e fortë të kujtesës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë