Bllagoev: Në Europë po na qeshin për politikat ndaj Maqedonisë së Veriut

  “30 vjet janë humbur në mbrojtjen e diçkaje që ne dimë, por bota nuk e ka mësuar”. Kjo u tha nga udhëheqësi i “Republikanëve për Bullgarinë”, Goran Bllagoev për “BNT” me rastin e situatës në të cilën ndodhej vendi i tij në lidhje me pranimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE.

  “Situata është e ngjashme me situatën me Traktatin e Paqes Neuilly-sur-Seine më shumë se 100 vjet më parë, kur toka jonë u konfiskua dhe ne nuk mund të mbronim veten. Për momentin po na qeshin në Evropë. Ministri i Jashtëm gjerman tha se këto janë problemet tona lokale, të cilat nuk janë evropiane.

  Ne kemi hyrë në spiralen e pamundësisë për të provuar korrektësinë tonë. Tani jemi duke bërë njerëzit në Maqedoninë e Veriut edhe më të egër dhe po bëhet edhe më e frikshme të quash veten bullgar atje. Le të mos harrojmë atë që tha Winston Churchill kur filloi Lufta e Dytë Botërore: “Unë ju premtoj gjak, lot dhe djersë”. Ne duhet ta konsiderojmë seriozisht problemin, dhe jo patriotikisht, për të vepruar në një mënyrë të ekuilibruar, sepse për anti-Bullgarizmin që po rritet në Maqedoninë e Veriut, në një farë mase jemi gjithashtu fajtorë edhe ne dhe duhet ta kuptojmë këtë”, tha Bllagoev.

  “Ne nuk mund t’i bëjmë presion maqedonasve dhe t’i bëjmë ata përsëri bullgarë pas 76 vjetësh. Në të njëjtën kohë, ne nuk mund të biem dakord për të vjedhur historinë tonë, dhe kjo nuk është nga dje. Çfarë bëri Rumen Radev në vitin 2017 për të parandaluar që kjo të ndodhte? Kjo është arsyeja pse “Republikanët për Bullgarinë” këmbëngulin në një qasje të ekuilibruar ndaj Shkupit, për të mos ngrirë negociatat dhe për të mos lënë historianët 100% për të bërë punë politike.

  “Ne morëm një ‘palë armë në tryezën e zhveshur’, ndryshe nga grekët, të cilët nuk ngatërruan politikën me interesin ekonomik dhe në fund Maqedonia nënshkruajti Marrëveshjen e Prespës”, tha ai./Kohamk/

  Lajmi Paraprak

  500 mijë vaksina “Sinovak” sot në Shkup

  Lajmi i rradhës

  Samiti i BE-së, pritshmëri të mëdha për rimëkëmbjen ekonomike

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë