Dimitrov: Maqedonia si test për BE-në

  Është koha për t’i filluar negociatat e pranimit. Një test i vërtetë për BE-në është pikërisht çështja jonë, sepse ne jemi një vend kandidat 16 vjet, deklaroi sot zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov në takimin e përbashkët pas takimit dypalësh me Ministrin austriak për Evropën dhe Kushtetutën, Karoline Edshtadler, njofton AIM, përcjell Nistori.

  Dimitrov para mediumeve theksoi se imperativi për sukses është me të vërtetë i madh këtë vit, duke theksuar se ajo që ai thotë për BE-në dhe reformat, mbështetet në premtimet nga Brukseli.

  Ndërsa, ministrja austriake Edshtadler, nga ana e saj, theksoi se ajo sheh një rrezik të madh nëse për shkak të konflikteve bilaterale ose diskurseve ose çështjeve të pazgjidhura në histori, bëhet një gabim i madh dhe negociatat me vendin nuk fillojnë.

  “Dua edhe një herë ta themë ofertën e Austrisë si një lloj ndërmjetësi për zgjidhjen e problemit midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ne duhet të ndërmjetësojmë, sepse bëhet fjalë për dicka më pak se e ardhmja jonë e përbashkët dhe duhet të jemi të vetëdijshëm se disa ditë para 9 majit – Ditës së Evropës, më në fund është koha për t’i filluar konferencat, për t’i përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor në dialog dhe për t’ua mundësuar të ardhmen. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Pendarovski për rastin ”27 prilli”: Jam për rishikim të rastit, vetëm nëse ka fakte të reja

  Lajmi i rradhës

  Pse shteti e braktisi kalanë e Shkupit!?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë