Grubi: Amnisti për Gruevskin kërkoi opozita maqedonase

  Zëvendëskryeministri Artan Grubi sot ka njoftuar se opozita aktuale maqedonase ka kërkuar nga presidenti Pendarovski që ta amnistojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski.

  “Presidenti i shtetit, Pendarovski në njërin prej takimeve paraprake ku i kemi shqyrtuar të gjitha mundësitë për ta vazhduar rrugën integruese të vendit tonë, si dhe realizimin e suksesshëm të ndryshimeve kushtetuese, na ka përmendur se eksponentë të lartë të udhëheqësisë së VMRO-DPMNE-së i kanë dërguar porosi dhe kërkesa që ta shqyrtojë mundësinë për ta amnistuar ish-kryeministrin Nikolla Gruevski”, deklaroi Grubi në një intervistë për “Zoom”.

  Grubi thekson se Pendarovski ua ka bërë të qartë atyre se nuk e ka ndërmend ta bëjë këtë gjë.

  Grubi thekson se kërkesat për amnistim të Gruevskit vijnë nga qarqe brenda VMRO-DPMNE-së, të cilët duan ndryshime në partinë e Mickoskit, apo janë kundër udhëheqësisë aktuale të kësaj partie.

  Lajmi Paraprak

  Ndryshimi i stinëve e bën më të vështirë zgjimin në mëngjes

  Lajmi i rradhës

  A po ia mbyll Kurti dyert emisarit europian?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë