Konflikti Rusi – Ukrainë, Pendarovski: Nuk do të ketë destabilizim në Maqedoninë e Veriut

  Presidenti Stevo Pendarovski në emisionin “Utrinski Brifing” tha se nuk janë të mundshme sanksione të mëdha financiare kundër Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës.

  “Informacionet e mia thonë se një pjesë e mirë e operacioneve financohen me bitcoin, sanksione më të mëdha nuk janë të mundshme”, tha kreu i shtetit.

  Pendarovski shtoi se Rusia ka në dispozicion 500 miliardë dollarë për operacionin në Ukrainë.

  “Putini e ka planifikuar këtë ndërhyrje shumë kohë më parë. Vlerësimet se Putin synon të pushtojë në mënyrë specifike Ukrainën datojnë 5 muaj më parë”, tha ai.

  Pendarovski beson se nuk do të ketë destabilizim në Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut si shtetet e fundit anëtare të NATO-s.

  “Pika më e cenueshme në Ballkanin Perëndimor është Banja Lluka. Ajo që thuhet se në radhë janë Mali i Zi, Maqedonia, nuk është e vërtetë ajo që thonë influencuesit”, thonë informacionet e Pendarovskit.

  Ai pretendon se komunikimi midis Milorad Dodikut dhe Vladimir Putin ishte intensiv dhe se Dodik mund të vendoste për të ashtuquajturën shkëputje e padeklaruar.

  Pendarovski shton se rezervat e mallrave në Maqedoni për momentin janë brenda kufijve të përcaktuar. /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  Roth: Putini rrezikon edhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor

  Lajmi i rradhës

  Trajanov: Vendi duhet të përgatitet dhe të ballafaqohet me pasojat

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë