KONTESTI BULLGARI – RMV | Sofja pa kushte të reja për Shkupin

  Kryeministri Dimitar Kovaçevski, thotë se ka marrë garanci nga kancelari gjerman Olof Scholz se nuk do të ketë kushte shtesë në Kornizën negociuese për vendin pas miratimit të amendamenteve kushtetuese. Ai tha dje se Bullgaria duhet të tregojë në të gjitha nivelet e veprimit politik se qëndron për integrimin e rajonit në BE dhe se votimi i ndryshimeve kushtetuese nuk duhet të jetë temë e debatit ditor politik në vend, por temë e konsensusit politik e shoqëror. Lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, nga ana tjetër, një muaj pas takimit të liderit me Kovaçevskin për ndryshimet kushtetuese, thotë se bisedimet e reja me kryeministrin mund të shqyrtohen vetëm nëse bëhet fjalë për datën e zgjedhjeve të parakohshme.

  “Kancelari gjermane praktikisht përsëriti garancitë, të cilat tashmë janë në kornizën negociuese. Nuk mund të ketë kushte të tjera në kornizën negociuese dhe për këtë arsye ajo që BE-ja duhet të kishte bërë deri tani, bëri edhe atë që duhet të bëjmë ne, besoj se do ta bëjmë dhe më pas vazhdon procesi i hapjes së kapitujve dhe të gjitha reformave që pasojnë”, tha Kovaçevski.

  Lidhur me pyetjen se çfarë pret dhe nëse planifikohen takime me qeverinë e re në Bullgari, Kovaçevski tha se ka pasur një bisedë telefonike me kryeministrin e ri bullgar Nikolaj Denkov dhe se pret ta shohë në Samitin e NATO-s në Vilnius. Sipas tij, Bullgaria duhet të tregojë në të gjitha nivelet e veprimtarisë së saj politike se avokon për integrimin e të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

  Kryetari i VMRO-DPMNE-së ka theksuar se për katër javë Kovaçevski ka pasur mundësi të zgjedhë mes dy ofertave të partisë opozitare, por se ato nuk vlejnë më dhe ka vetëm një opsion – zgjedhje të parakohshme parlamentare.  Sipas Mickoskit, qeveria dhe opozita jo vetëm që nuk po negociojnë, por janë edhe shumë larg negociatave. “Pozicioni ynë është i qartë, ne luajmë me roje të hapur. Dy opsionet që i ofrova në mbledhjen e lidershipit ishin në tavolinë deri në këtë moment, por ende nuk kam dëgjuar nga Kovaçevski se cilin opsion e pranon, të parin apo të dytën. Nga sot në tavolinë është vetëm një opsion – zgjedhjet e parakohshme parlamentare, tha Mickoski. Sipas tij, pas zgjedhjeve VMRO-DPMNE, do të ketë 61 deputet dhe opsioni i fundit do të jetë koalicioni me BDI-në e veçanërisht me këtë udhëheqje. Ai shprehet i bindur se deputetët e partisë së tij nuk do t’i votojnë ndryshimet kushtetuese.

  Ndërkaq, presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, ka deklaruar se Bullgaria nuk vendos kushte të reja për integrimin evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut, por insiston në përmbushjen e detyrimeve të ndërmarra tashmë prej saj në kornizën negociuese të miratuar vitin e kaluar.

  “Ne nuk mund të ndërtojmë fqinjësi të mirë dhe një të ardhme të qëndrueshme evropiane me gjuhën e urrejtjes, me falsifikime dhe fyerje ndaj bullgarëve në tekste, me mospublikimin e arkivave të shërbimeve për persekutimin e bullgarëve në Maqedoni dhe mungesën e rehabilitimit të viktimave të pafajshme. me diskriminim të vazhdueshëm ndaj qytetarëve me vetëdije bullgare. Nëse jemi një vend i përgjegjshëm anëtar i BE-së, nuk mund të heqim dorë nga këto qëndrime dhe do të vazhdojmë të shpjegojmë, të thërrasim institucionet evropiane, të gjithë liderët evropianë. Ne nuk do të lejojmë një zëvendësim të tillë të vlerave dhe parimeve evropiane”, tha presidenti bullgar.

  Analisti politik Zoran Ivanov, për media ka deklaruar se mesazhet e dërguara nga kancelari gjerman Olof Scholz nga Berlini pas takimit me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, thotë se kjo garanton se Bullgaria nuk do të lejohet të vazhdojë të ushtrojë ndikim mbi Maqedoninë e Veriut rreth identitetin dhe temat historike. Nëse mesazhet për ndryshimet kushtetuese i drejtohen posaçërisht opozitës, Ivanov thotë se Scholz nuk ka shantazhuar, por ka thënë “merre ose lëre” me një fjalor jodiplomatik. “Ai tha se nuk ka mundësi të ndryshojë as një presje nga korniza e negociatave në të cilën kanë investuar shumë si diplomacia gjermane ashtu edhe ajo franceze. Me të, praktikisht na nxorën nga kthetrat e Bullgarisë dhe na vunë në tryezën e Brukselit për të zgjidhur keqkuptimet me fqinjin tonë lindor para dëshmitarëve, para të gjitha vendeve të tjera anëtare të BE-së. Nëse nuk do të ishte korniza, tani do të ishim jashtë procesit të integrimit dhe do të liheshim të merreshim me tekat e identitetit bullgar”, theksoi Ivanov.

  Kancelari gjerman Olof Scholz rreth pyetjes se a do të ketë kushte të reja ndaj Maqedonisë së Veriut është përgjigjur decidë se jo, kjo është rënë dakord dhe është e qartë. “Duhet të jetë një proces plotësisht i rregullt pranimi, me të gjitha procedurat të kontrolluara nga Bashkimi Evropian. Sigurisht që të gjitha gjërat në fjalë janë të firmosura. Nuk ka asgjë të re për sa i përket marrëdhënieve dypalëshe. “Kjo është pikëpamja ime”, tha Scholz.

  Siç ka thënë më herët kryeparlamentari Talat Xhaferi, votimi i parë për nevojën e ndryshimeve kushtetuese mund të bëhet në fund të korrikut, nëse këto ditë Qeveria i dërgon në Parlament. /koha/

  Lajmi Paraprak

  Alternativa dhe Besa do të insistojnë deri në fund me kërkesat e tyre për gjuhën shqipe

  Lajmi i rradhës

  107.5 milionë euro u janë kthyer qytetarëve nëpërmjet “TVSh-ja ime”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë