A thinjesh më shpejt kur je i stresuar? Përgjigjen ekspertët

  Flokët thinjen kur trupi resht së prodhuari pigmentin melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e flokut.

  Bëhet fjalë për një proces natyral që shkon krah për krah me moshën.

  Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si shenjë fisnikërie.

  Por ata që i mbajnë thinjat, sidomos në moshë të re, duan disa përgjigje se pse u ka ndodhur të zbardhen para kohe.

  Përgjigja është: stresi.

  Ekspertët thonë se stresi është një nga shumë faktorët që nxit thinjen e flokut.

  Një studim i publikur në revistën Nature, të cilit i referohet AgroËeb.org, shpjegon se stresi nxit në organizëm mekanizmin “ lufto ose mbathja” që nëse mbetet aktiv shkakon shumë probleme në organizëm.

  Kur njeriu është i stresuar, në organizmin e tij vërehet një prani e lartë e kortizolit por edhe disa ndryshime në sistemin nervor simpatetik.

  Ky sistem përbëhet nga shumë nerva të cilat lidhen gjithashtu me çdo fije floku.

  Substancat që çlirohen në trup si pasojë e stresit shuan aftësinë rigjeneruese të pigmentimit duke zhveshur flokun nga ngjyra natyrale.

  Megjithatë, stresi nuk është i vetmi faktor që nxit thinjen e flokut.

  Ekspertët kanë identifikuar disa prej shkaqeve të mëposhtme të zbardhjes së flokëve.

  Problemet në ushqyerje

  Sipas të dhënave të AgroËeb.org, mungesat e vitaminave B12, zinkut dhe bakrit shkaktojnë shfaqjen e parakohshme të thinjave.

  Këto ushqyes ndihmojnë në procesin metabolik që u jep flokëve ngjyrën natyrale.

  Faktori genetik

  Në shumë raste, faji pas shfaqjes së hershme të thinjave qëndron tek faktori genetik.

  Në këtë rast, thinjat janë realitet i pandryshueshëm.

  Ndotja mjedisore

  Ndotja e përditshme që rrezikon flokun e dobëson shumë atë.

  Këto goditje të njëpasnjëshme shkaktojnë eventualisht zbardhje të tij.

  Duhani

  Radikalet e lira që prodhohen nga pirja e duhanit shkaktojnë stres oksidues që dobëson prodhimin e melaninës dhe nxit zbardhjen e flokut.

   Tiroidja

  Ekspertët thonë se njerëzit që vuajnë nga tiroidja kanë tendencën të thinjen përpara kohe.

  Ky problem vërehet kryesisht në rastin e hipertiroidizmit që shoqërohet edhe me hollim të flokut.

  Ushqimet më të mira kundër thinjes së flokëve

  Ushqimet që hamë, luajnë një rol të rëndësishëm në ngjyrën dhe shëndetin e flokut.

  Bajamet

  Bajamet duhet të bëhen pjesë e regjimit tuaj ushqimor sepse janë shumë të pasura me vitaminë E, e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin e flokëve.

  Arrat

  Arrat janë të pasura me biotinë.

  Kjo vitaminë ul numrin e thinjave dhe përmirëson paraqitjen e flokut.

  Barishtet

  Spinaqi, selinoja, specat, lakra, kastraveci e barishtet janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale të cilët ushqejnë flokun dhe pengojnë shfaqjen e thinjave.

  Salmoni

  Salmoni është shumë i pasur me selenium që ndihmon në prodhimin e hormoneve të dobishme për flokun.

  Për më tepër, salmoni përmban proteina të cilat pengojnë thinjen e tij./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Stinë e re, shportë e re produktesh – Më të mirat e shtatorit

  Lajmi i rradhës

  Pushimet “mollë e ndaluar” për shqiptarët – Vetëm 24 për qind e tyre mundën t’i shijonin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë