Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

  Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët nga ethet ta ndjenin veten më mirë në klimën subtropikale të Floridës, prandaj u kërkonte infermierëve që të sillnin kova me akull dhe të frynin ajrin përmes akullit.

  Lëvizja e ajrit nëpër akull krijonte një efekt ftohës. Nuk kaloi shumë dhe John Gorrie e la mjekësinë për t’u marrë me eksperimente.

  Ai u përpoq të ndërtonte një makinë me amoniak që të ftohte ajrin dhe kështu lindi makina e parë mekanike e akullit e më pas frigoriferi.

  Sot, në gjithë botën ftohja qendrore dhe në përgjithësi ajri i kondicionuar është kthyer në diçka të zakonshme në shumicën e shtëpive, zyrave dhe veturave.

  Lajmi Paraprak

  Propozimrezoluta dorëzohet në Kuvend. Milloshoski: Deputetët të nënshkruajnë

  Lajmi i rradhës

  Ministria e Kulturës nuk gjen derman me kriteret

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë