Një nga thesaret më të çmuara në Spanjë

  Në Spanjën Verilindore, në rajonin Huesca, jo shumë larg kufirit me Francën, ekziston një fshat i vogël idilik i quajtur Agüero

  Mirëpo, ajo që e bën fshatin Agüero të veçantë, dhe pse alpinistët nga e gjithë bota vijnë këtu, është formacioni mahnitës i shkëmbinjve që ngrihen 200 metra mbi fshat.

  I ashtuquajturi Mallos de Agüero, Los Mallos, është një zgjatim i Pirenejve, i cili mbyll luginën e lumit Gállego në anën veriore. Formimi i shkëmbit është po aq i vjetër sa edhe Pirenejtë – rreth 65 milionë vjet.

  Erozioni i erës dhe ujit i kanë krijuar këto monolite të mrekullueshme prej argjile dhe guri ranor që ngrihen pothuajse në mënyrë mbrojtëse mbi fshatin dhe luginën.

  Më mbresëlënës është shkëmbi që është i ndarë nga pjesa tjetër e formacionit – Peña Sola.

  Gjithashtu, jo shumë larg Agüero-s është shpella Al-Foraz, kështu që ky vend është i përsosur për ata që duan të gjejnë qetësi dhe të ikin nga tollovia e qytetit në paqen e natyrës.

  Është një destinacion popullor sidomos për alpinistët, speleologët dhe paraglajdistët, entuziastët e raftingut dhe skijimit.

  Lajmi Paraprak

  Turma njerëzish argëtoheshin para Muzeut të RMV-së, pa maska dhe pa respektim të protokolleve Covid-19 (Video)

  Lajmi i rradhës

  Gjon’s Tears: Kur këndoj në gjuhën shqipe jam më i sinqertë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë